Trabzonspor 2022 – 2023 Sezonunun Hayal Kırıklığı Oldu

Bordo mavili takım Trabzonspor; şampiyonluk ile tamamladığı 2021 – 2022 sezonunun ardından bu sezona da büyük hedefler ile başladı. Her şeyden önce, play-off aşamasını geçip UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmak istiyordu. Danimarka’nın FC Kopenhag takımına elenerek bu hedefine ulaşamadı. Süper Lig’de hedef tahmin edebileceğiniz üzere şampiyonluk idi. Ancak, Trabzonspor; lider Galatasaray’ın puan olarak çok gerisinde kaldı.

Hamsik, Nwakaeme ve Cornelius’un Eksikliği Fazlasıyla Hissedildi

Abdullah Avcı; geçtiğimiz sezon kadrosunda bulunan yıldız oyunculardan olabilecek en iyi şekilde verim alıyordu. Visca, Bakasetas, Nwakaeme, Hamsik ve Cornelius gibi hücum oyununa yatkın isimleri aynı anda sahaya sürebiliyordu. Bunu yaparken defansif zafiyet yaşamamak adına takımının düşük tempoda hücum etmesini istiyordu. Bakasetas ve Hamsik gibi iki oyuncunun top almak adına defansa kadar gelmesi ve topu en iyi şekilde kullanması önemli hususlardı. Bunun yanı sıra, Cornelius; ileride top tutarak takımını rahatlatıyordu. Nwakaeme; topla neredeyse taç çizgisinde buluşmasına rağmen hem adam eksiltiyor hem de tabela yapıyordu. Fakat, sezon sonunda Nwakaeme ve Cornelius gibi isimler ile yollar ayrıldı.

Abdullah Avcı; bu sezon yapılan transferlerden beklediği verimi alamadı. Deneyimli teknik adam; Siopis’i tek ön libero olarak oynatıyor. Rakipler; Siopis’e baskı yaparak onun top almasını ve kullanmasını engelliyorlar. Böyle olunca Trabzonspor geriden oyun kuramıyor. Takım; Hamsik’in eksikliğini şiddetle hissediyor. Bordo mavili takım; takımdan ayrılan Nwakaeme’nin yerine Trezeguet’i transfer etti. Fakat, Trezeguet; Nwakaeme ile benzer özelliklere sahip bir kanat oyuncusu değil! Hızlı oyunda etkili olabilecek bir oyuncu! Abdullah Avcı; Mısırlı kanat oyuncusundan şu ana kadar verim alamadı.

Yeni Transferlerin Performansı Tartışma Konusu Oldu

Trabzonspor; sezon başında çok sayıda oyuncuyu kadrosuna kattı. Her bir oyuncunun belirli bir kalitesi mevcuttu. Trezeguet, Yusuf, Bardhi, Umut, Maxi Gomez, Gbamin gibi oyuncuların takıma katkı yapmalarına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, Abdullah Avcı; bu isimlere uygun bir taktik belirleyemedi. Yusuf, Bardhi ve Bakasetas gibi üçü de aynı özelliklere sahip isimlerin ilk 11’de yer almaları verimsizlik yarattı. Özgürlük isteyen on numara özellikli bu üç isim arasında koordinasyon yoktu. Buna ek olarak, merkez orta sahadaki Siopis – Doğucan ya da Siopis – Gbamin ikilileri de sorumluluk sıkıntısı yaşadılar. Kimin top kazanacağı, kimin top kullanacağı konusunda anlaşmazlıklar yaşandı. Bir başka deyişle, Abdullah Avcı; benzer özelliklere sahip oyuncuları bir arada kullanarak takımına kötü bir futbol oynattı.

Vitor Hugo; geçtiğimiz sezonki hırsından ve fizik kalitesinden bir hayli uzak! Brezilyalı stoperin çevik olmaması ve ilk müdahalelerde geç kalması; rakibe şut imkanı sunuyor. Top kullanma becerisinden dolayı transfer edilen Bartra da açık alanda zor alanlar yaşıyor. Maxi Gomez; stoperler ile mücadele etmeyi sevmeyen yapısı ile Trabzonspor’u on kişi oynatıyor.