İrlanda Cebelitarık Karşısında Hata Yapmadı

B Grubu’nda bulunan iki takımın maçı 16 Ekim 2023 Pazartesi gününün programında yer alıyordu. TSİ 21.45’te başlayan İrlanda – Cebelitarık mücadelesine Victoria Stadyumu ev sahipliği yaptı. Christian Petru Ciochirca’nın yönettiği maçın detaylarına yakından bakmaya ne dersiniz?

İrlanda Sahaya 4-3-3 Ofansif Dizilişi ile Çıktı

İrlanda, Euro 2024’e katılmak isteyen ülkelerden birisi idi. Ancak, Hollanda ve Fransa ile aynı gruba düşerek bu hedefinden daha en başta uzaklaşmış oldu. Buna bir de Yunanistan’ın grup maçları boyunca ortaya koymuş olduğu harika futbol eklenince İrlanda için işler daha da zorlaştı. Güncel tarih itibariyle, İrlanda’nın Euro 2024’e katılma şansının kalmadığından bahsedebiliriz. Oyuncular, kalan maçlarını kazanarak grubu iyi bir yerde bitirmek istiyorlar.

Takımı Stephen Kenny çalıştırıyor. 52 yaşındaki teknik adam, Cebelitarık karşısında favori olduklarını biliyordu. Yine de takımını sahaya 4-3-3 ofansif dizilişi ile çıkardı. Kalede Bazunu, defansta Doherty, Duffy, Scales ve Manning, merkez orta sahada Cullen, Knight ve McGrath, ileri üçlüde Ogbene, Ferguson ve Johnston vardı.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere İrlanda’nın en önemli yıldızı Evan Ferguson! 2004 doğumlu oyuncu, 2022 – 2023 sezonundan bu yana Premier Lig ekiplerinden Brighton’da forma giyiyor. Kendisi, bu sezon Premier Lig’de şu ana kadar sekiz maçta görev yaptı. Bu maçlarda sahada 361 dakika kaldı. Güzel performansını dört golle süsledi. İrlandalılar, bu oyuncunun gelecekte çok iş yapacağını düşünüyorlar.

Konuk Ekip Galibiyete Dört Golle Ulaştı

Futbolseverler, maçın favorisinin İrlanda olduğunu düşünüyorlardı. Takdir edersiniz ki, Cebelitarık’ın futbolda herhangi bir başarısı yok! Kısa vadede olması da pek mümkün gözükmüyor. Kadrodaki oyuncuların birçoğu, futbol dışında farklı işler ile ilgileniyor. İrlanda ise her ne kadar eleme etabında hayal kırıklığı yaşamış olsa da Cebelitarık’a kıyasla çok daha kaliteli oyunculardan oluşan bir kadroya sahip!

Maça daha iyi başlayan taraf tahmin edebileceğiniz üzere İrlanda oldu. Dakikalar henüz sekizi gösteriyordu. Evan Ferguson, bu dakikada attığı golle takımını 1-0 öne geçirdi. Konuk ekibin durmaya niyeti yoktu. 28’inci dakikada sahneye çıkan Mikey Johnston, takımını 2-0 öne geçiren gole imzasını attı. İrlanda, maçın ilk yarısını 2-0 önde tamamladı.

Futbolseverler, ikinci yarıda daha çok gol olacağını düşünüyorlardı. Böyle düşünenler pek yanılmadılar. İrlanda, üçüncü golü arayan taraftı. 61’inci dakikada sahneye çıkan Matt Doherty, takımını 3-0 öne geçirdi. İrlanda’nın durmaya niyeti yoktu. 80’inci dakikada golünü atan Callum Robinson, farkı dörde çıkardı. İrlanda, maç boyunca herhangi bir varlık gösteremeyen rakibi karşısında hiç zorlanmadı. Maçtan 4-0’lık galibiyet ile ayrıldı. Bu galibiyet, pek bir işe yaramayacak. İrlanda’nın da yer aldığı B Grubu’ndaki takımlardan birisi olan Fransa’nın Euro 2024’e gitmeyi garantilediğinden bahsedebiliriz. İkinci ülke ise Yunanistan veya Hollanda olacak.