Uluslararası Voleybol Federasyonu Oyuncu Devşirmeye Son Verdi

Uluslararası Voleybol Federasyonu ( FIVB ), A milli takımlar düzeyinde voleybolcu “devşirme” uygulamasına önemli bir sınırlama getirdi. Alınan karar sonucunda ülkelerinin A milli takımlarında forma giyen voleybolcular, bugünden itibaren vatandaşı oldukları ülkelerin milli takımlarına alınamayacak. Filenin Sultanları’nın yıldızı Küba asıllı Melissa Vargas, Türkiye’de oynamaya devam edecek, Romanya doğumlu Aleksia Karutasu ise süresi dolunca milli takımda yer alabilecek.

( FIVB ), Uluslararası Voleybol Federasyonu A milli takımlar düzeyinde voleybolcu “devşirme” uygulamasında 15 Eylül 2023 itibariyle değişikliğe gitti.

( FIVB )’nin aldığı karar sonucunda bir ülkenin A milli takımında forma giymiş voleybolcular, vatandaşlık alsa da artık başka bir ülkenin A milli takımında görev yapamayacak.

Başka ülkelerde doğan ve söz konusu tarihten önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan 5 isim ise bu karardan etkilenmeyecek ve A milli takımlarda forma giyebilecek.

FİLENİN SULTANLARINDA VARGAS DEVAM EDECEK

Bu gelişme sonrasında ise ilk akla gelen tabi ki Vargas oldu. Filenin Sultanları’nın yıldızı Küba asıllı Melissa Vargas, 2021 yılında Türkiye vatandaşlığına geçtiği için FIVB’nin yeni devşirme kuralından etkilenmeyecek.

Türkiye’nin Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunda sahaya önemli katkı koyan isimlerden Vargas‘a, 18 yaşında yaşadığı sakatlık sonrası, yeterli tedavi imkanı olmadığını ileri sürdüğü Küba tarafından, 4 yıl men cezası verildi.

Sığınmacı statüsünde gittiği İsviçre’de voleybol hayatına devam eden genç sporcu, bu süreçte Sultanlar Ligi ekiplerinden Fenerbahçe’nin dikkatini çekti.

Fenerbahçe’ye 19 yaşında transfer edilen ve sarı-lacivertli formayla başarılı performans sergileyen Vargas, Sırbistan’ın da istemesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını tercih etti.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını 2021’de alan ve iki yıl bekledikten sonra aynı hedefe koşmaya başladığı Filenin Sultanları ile Milletler Ligi ve Avrupa şampiyonluğunu kazanan Vargas, şu anda Japonya’da 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri’nde mücadele eden A Milli Takım’ın olimpiyat kotası kovalayan kadrosunda yer alıyor.

BOSNA HERSEK’ DE MERT MATİC TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇTİ

Bosna Hersek asıllı Mert Matic, 2017 yılında Türk vatandaşlığına geçti.

Milli takımın alt kategorilerinde forma giyen 1995 doğumlu Matic, İsrail’de oynanan Avrupa Şampiyonası elemelerinde Filenin Efeleri kadrosunda yer aldı.

Efeler Ligi’nde gelecek sezon Halkbank forması giyecek Matic de yeni statüden etkilenmeyecek 5 sporcu arasında buluyor.

Bosna Hersekli olup Türk vatandaşlığına geçen bir diğer iki isim ise Bosna Hersek doğumlu voleybolcu kardeşler Adis ve Mirza Lagumdzija, 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçti.

Adis, Avrupa Altın Ligi’nde 2018 yılında A Milli Takım ile ilk maçına çıktı ve bronz madalya kazandı.

Türkiye’de Galatasaray ve Arkas Spor formaları giyen pasör çaprazı, voleybol hayatına İtalya’nın Modena ekibinde devam ediyor.

Mirza Lagumdzija da ağabeyi Adis gibi babasının izinden giderek voleybolcu oldu.