Uğurcan Çakır İçin Duygusal Eleştiriler

Türkiye Milli Futbol Takımı FIFA Dünya Kupası’ndan şansız elenirken Trabzonspor’un yıldız file bekçisi Uğurcan Çakır yediği gol sebebiyle bir hayli eleştirildi.

Trabzonspor’un en büyük yıldızlarından olan ve Avrupa’nın peşinden koştuğu file bekçimiz için yapılan yorumların çoğu elbette maçın sıcaklığıyla sarf edilen duygusal sözlerdi.

Uğurcan Bu Kadar Eleştirilecek Ne Yaptı

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın da kalesini yıllardır başarıyla koruyan Uğurcan Çakır, son oynadığımız ve büyük bir travmayla elendiğimiz Portekiz maçında da kaledeydi.

Trabzonspor kalesinde gösterdiği muhteşem performanslarla birlikte Türkiye A Milli Futbol Takımı kalesini korumayı sonuna kadar hak eden yıldız file bekçimiz, ne yazık ki tüm takım gibi Portekiz karşısında zaman zaman aksadı.

Teknik direktör Stefan Kuntz’un önderliğinde 2022 FIFA Dünya Kupası yolunda tamam mı devam mı maçına çıkan millilerde, Trabzonsporlu file bekçimiz kalesinde iki gol gördü.

İlk golde Otavio, direkten dönen topu takip edip golü bulduğunda Uğurcan Çakır’ın yapabileceği hiçbir şey yoktu. Buna karşın Diogo Jota’nın ikinci yarıda kaydettiği golde ise eleştiri okları savunmayla birlikte milli file bekçimize de yöneldi.

Burak Yılmaz’ın son dakikalarda kaçırdığı penaltının acısı, Kuzey Makedonya’nın İtalya’yı elemesiyle katlanırken maç sonu yorumlardan birçok futbolsever duygusal davranarak bir günah keçisi aradı. Bu noktada ilk sırayı elbette belki de hayatının kötü anlamda en unutulmaz anını yaşayan ve yaşatan Burak Yılmaz aldı.

Onun ardından Uğurcan Çakır, yakın direkte Diogo Jota’nın golünü yediği için eleştirildi. Trabzonspor’da bu sezon harikalar yaratan oyuncumuzun, milli takım performansı bile sorgulandı.

Uğurcan Çakır İçin Bu Maç İlk Değildi

uğurcan çakır

Trabzonspor altyapısından çıkıp, bordo mavili renklerle birlikte adını sadece Trabzon’da ve Türkiye’de değil bütün bir Avrupa’da duyurmayı başaran milli file bekçimiz, Portekiz maçından önce de birçok kez şanlı milli takım formasını üzerine geçirme onuruna erişmişti.

Trabzonspor efsanelerinden biri olan teknik direktör Şenol Güneş tarafından ilk olarak 30 Mayıs 2019 tarihinde milli daveti alıp kaleye geçen Uğurcan için, daha önce Türkiye U19 Milli Takımı, Türkiye U20 Milli Takımı ve Türkiye U21 Milli Takımı için de formasını terletmişti.

Uğurcan’a kariyerinin ilk milli daveti ise 13 Kasım 2014’te, Trabzonsporlu kalecimiz henüz 18 yaşındayken gelmişti. O dönem altyaş milli takımının antrenörü olan Mehmet Hacıoğlu, genç file bekçisine ay yıldızlı formayı emanet eden ilk isim olmuş daha sonra onu Türkiye U20 takımına da çağırmıştı.

Bir başka eski Trabzonsporlu Abdullah Ercan ise Uğurcan Çakır’ı 28 Mart 2017’de Türkiye U21 Milli Takım kampına davet etmişti.

Trabzonsporlu milli file bekçimiz ilk A milli heyecanını 30 Mayıs 2019’de Şenol Güneş liderliğindeki takımımızla Yunanistan karşısındaki dostluk maçında yaşamıştı.

O günden sonra ilk resmi maçına çıkmak için 6 ay bekleyen başarılı kalecimiz, ilk resmi maçının onurunu ise 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde Andorra karşısında yaşamıştı. Uğurcan’ın kalede olduğu Yunanistan maçında yenen tek gol, aynı zamanda oyuncumuzun milli kariyerindeki ilk golü olmuştu.

2019’dan bugüne Türkiye Milli Futbol Takımı’nın kalesini başarıyla koruyan Uğurcan Çakır, Portekiz maçının ardından da birçok maçta bizi gururlandırmaya devam edecek.

Bizler ondan eminiz!