UEFA Son 16 Turu’nda Fenerbahçe’nin Eşleşmesi

UEFA’nın Avrupa Ligi grup maçlarının bitmesinin ardından UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu eşleşmeleri gerçekleşti. Son 16 Tur eşleşmelerinde Fenerbahçe, Sevilla ile eşleşti. Fenerbahçe B grubunda yer alıyordu. B grubunda, Rennes, AEK ve Dinamo Kiev arasından 1. sırada yer alıyordu. 9 Mart Çarşamba günü turun ilk karşılaşması Sevilla’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Son 16 Tur’un ikincisi ise 16 Mart’ta Fenerbahçe’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Fenerbahçe- Sevilla Eşleşmesi

En son 2007- 2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşan iki takım 15 yıl sonra tekrar karşılaşacak. 15 yıl önceki son 16 turunda berabere kalan takımlar penaltılarda dönemin efsanevi kalecisi Volkan Demirel’in performası ile penaltıları kurtarmış ve Sevilla’yı elemişti.

Fenerbahçe- Sevilla eşleşmesini inceleyecek olursak Manchester United, Roma, Juventus, Sporting Lizbon gibi zorlu takımların arasından Sevilla’nın çıkmış olması iyi gibi gözükse de Sevilla 6 kez UEFA Avrupa Ligi Kupası’nı kazanmış bir takım. Birçok yorumcudan duyulduğu gibi Fenerbahçe, 2022- 2023 Süper Lig’in ilk 10- 12 haftasındaki performansını Sevilla karşılaşmasında gösterebilirse rakibini zorlayabilir hatta 15 sene önceki kaderi yaşatabilir. Fakat Sevilla kadrosuna baktığımızda sakat olan oyuncusu Ocampos iyileşti ve Fenerbahçe karşılaşmasında sahada olacak. Sevilla’nın en iyilerinden biri olan Ocampos’un kadroda oluşu Fenerbahçe’yi zorlayabilir.

Sevilla’nın La Liga’daki performansına bakıldığında çok iyi bir sezon geçirdikleri söylenemez. Sarı lacivertliler bu durumu lehine çevirebilir. 15 sene önce sarı lacivertlilerin turdan elediği bir Sevilla anısı var bundan kaynaklı Sevilla geçmişine baktığında sarı lacivertliler için de bir artı.

Son Durum

Sevilla’nın 15 sene önceki kadrosu bugüne göre daha güçlü iken kazanan bir Fenerbahçe vardı. Şimdi koşullar gayet eşit. Sarı lacivertlilerin güçlü bir kadrosu var. Bunun yanında sezon başındaki performansını yakalamaya başlayan Fenerbahçe mevcut. Sarı lacivertlilerin tek eksiğinin Kahramanmaraş depreminden kaynaklı lige ara verilmiş olması. Lige ara verilmesi ile yeterince maça çıkamayan Fenerbahçe için formunu geri toplamak hiç zor olmayacaktır.

Sevilla’nın son haftalarda toparlanmaya başlaması gözler önünde. Teknik direktör değişikliğinin ardından takımın performansının yükselmesi yine de La Liga’da çok görünmemekte. Sevilla’nın avantajı ise 6 kez bu kupayı kaldırmış olması. Bundan kaynaklı UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu’nda ekstra bir özgüveni var.

Ekstra özgüveni olan Sevilla, Fenerbahçe üzerinde bu üstünlüğü kurabilecek ? Yoksa 15 sene önce olduğu gibi yine bu karşılaşmada Fenerbahçe, Sevilla’yı eleyecek mi ? Tarih tekerrürden ibaret midir ? Tüm bu soruların cevapları merak konusu. Bu soruların yanıtı 9 Mart’taki ilk karşılaşma ile cevaplanmaya başlanacak. Tam cevapları için ise 16 Mart’ı bekliyoruz.