Türkiye Futbol Federasyonu Hakemler ile İlgili Yepyeni Kararlar Aldı

Süper Lig’de mücadele eden takımları memnun etmek pek mümkün değil! Neredeyse her kulübün hakemler konusunda ciddi şikayetlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, Galatasaray ligin ilk yarısında 2-2 berabere sonuçlanan Alanyaspor maçında hakemin takdir haklarını Alanyaspor’dan yana kullandığından yakınmıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu ligin bitimine iki ay kala hakem görevlendirme konusunda birtakım değişikliklerin yaşanacağının altını çizdi. Gelin, bu değişikliklerin ne olduğuna yakından bakalım!

Hakemlerin Maç Yönetmelerine Sınır Getirildi

Türkiye Futbol Federasyonu herhangi bir maçtaki yönetimi beğenilmeyen hakemlerin üzerindeki baskıyı kaldırmak adına birtakım kural değişiklikleri yapıyor. Buna göre, bir hakemin beş haftada üç maçtan fazlasını yönetmesi asla mümkün olmayacak. Bu sayede, şampiyonluk ve ligde kalma mücadelelerinin kızıştığı bir ortamda hakemler hakkında spekülasyon yapılmasının önüne geçilecek.

TFF söz konusu karar değişikliğinin yanı sıra önümüzdeki haftanın maç programı hakkında da açıklama yaptı. Süper Lig’de 27. hafta müsabakaları 1, 2 ve 3 Nisan 2023 tarihlerinde oynanacak. Bunun yanı sıra, TFF 1.Lig’de 29. hafta müsabakaları ise 28, 29 ve 30 Mart 2023 tarihleri arasında oynanacak. Son olarak, TFF 2.Lig müsabakalarının 29 ve 30 Mart 2023, TFF 3.Lig müsabakalarının ise 1 ve 2 Nisan 2023 tarihlerinde oynanacağını söylemeliyiz.

Süper Lig’de 27. Hafta Çok Heyecanlı Geçecek

Milli maçlar yüzünden Süper Lig’e iki haftalık bir ara verildi. Ancak, Türkiye’nin Hırvatistan ile oynadığı maç ile beraber milli ara da sona ermiş oldu. Futbolseverler iki haftadır özlemini çektikleri takımlarına kavuşabilecekler. 27. hafta zannedilenden bile heyecanlı geçebilir. Bu haftanın en önemli maçı Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak. Bu maçı kazanan takım zirve yarışında bir adım öne geçecek. Galatasaray kendi sahasında Adana Demirspor’u konuk edecek. Trabzonspor ise Kayserispor ile karşılaşacak.

Son haftalarda aldığı kötü sonuçlarla dikkat çeken Başakşehir kendi sahasında Ankaragücü’nü konuk edecek. Ligin son sırasında yer alan Ümraniyespor son olarak Galatasaray’ı mağlup eden Konyaspor ile karşı karşıya gelecek. Alt sıralardan kurtulmak isteyen Giresunspor ise yeni teknik direktörü Ersun Yanal yönetiminde galibiyet almayı hedefleyen Alanyaspor ile karşılaşacak. Son olarak, 27. haftanın İstanbulspor ile Fatih Karagümrük arasında oynanacak olan maçın ardından sona ereceğini söylemeliyiz.

Lale Orta ile Galatasaray Arasındaki Gerilim Sürüyor

Galatasaray ile MHK’nın yeni başkanı Lale Orta arasındaki gerilim uzun süre devam edecek gibi duruyor. Sarı kırmızılı takım Lale Orta’nın maçtaki hangi görüntülerin yayınlanacağı konusunda yayıncı kuruluşa baskı yaptığını iddia ediyor. Galatasaray’ın Kasımpaşa ile oynadığı maçta Kasımpaşa oyuncusu Donk’un Zaniolo’ya yapmış olduğu hareketin Lale Orta’nın isteği üzerine yayınlanmadığından bahsediliyor.

Lale Orta Galatasaray’ın iddiaları karşısında kendisini savundu. Kendisinin yayıncı kuruluşa hiçbir şekilde müdahale etmediğinin altını çizdi. İşini tarafsız bir şekilde yaptığını sözlerine ekledi.