Türk Hava Yolları Eurolig’de Yılın Transferi

2 temsilci ile mücadele ettiğimiz Türk Hava Yolları Eurolig ‘de yılın favori transferi Jonathan Motley oldu. Fenerbahçe Beko ‘nun bu flaş transferi 2 yıllığına kadrosuna kattı.

2 06 Lık Birleşik Amerikalı Pivot

8 yıldır sarı lacivertli kulüpte ter döken ve hem hücum hem savunmadaki etkinliği ile taraftarın beğeni ve sempatisini kazanan Jam Vesely ile yollar ayrılmıştı. Çekyalı 5 numara Jan Vesely özellikle Obradovic döneminde yaptığı inanılmaz hareketler ile “Vesely Airlines” lakabına layık görülmüş ve takımın kilit oyuncularından olmuştu. Bu sezon transfer dönemi Jan Vesely İspanya ekiplerinden Eurolig ‘in iddialı takımlarından Barcelona ile anlaşmış ve 8 yıllık Fenerbahçe defterini kapatmıştı.

Ekpe Udoh sonrası dönemde Jan Vesely ‘nin yanına alternatif bulmakta zorlanan sarı lacivertlilerde Jan Vesely ‘nin yarattığı boşluk için aranan kan erkenden bulundu.

Fenerbahçe Beko Jan  Vesely ‘nin gidişiyle özellikle savunmada yarattığı boşluğu Birleşik Amerikalı Jonathan Motley ile doldurdu.

Geçtiğimiz sezon Lokomotif Kuban ‘da yıldızlaşan Jonathan Motley VTB liginin en iyilerinden olmayı başarmıştı. Rus takımlarının ligden ihraç edilmesi ile beklenen Eurocup MVP si ödülünü kazanamayan Jonathan Motley Avrupa ‘da devam edemediği sezon boyu toplam 19 sayı ve 7 ribauntluk ortalama tutturdu. Skorer center oyuncu bu istatistik ile de büyük beğeni topladı.

Texas doğumlu uzun oyuncu 2013 – 17 arası NCAA yıllarını Baylor forması ile geçirdi. Başarılı 5 numara kolejdeki son sezonunda ise 17 sayı 10 ribaund ve 1 blok ortalaması tutturmuştu.İlk profesyonel sözleşmesini ise Dallas Macericks ile yapan Birleşik Devletli uzun aynı sezonda G – League ekiplerinden Texas Legends ‘ta da forma giydi. Oyuncunun NBA kariyerinde bir de Los Angeles Clippers geçmişi bulunurken G – League’de de Agua Clients Clippers forması terletmişti.

Center Özellikleri

2 .06 lık uzun oyuncu 2 . 11 lik Vesely ‘nin yerini doldurma konusunda teknik ekip ve taraftara güven veriyor. Uzun boyuna rağmen bacaklarındaki çabukluk ve yüksek atletik performansı Motley ‘in en dikkat çeken özelliklerinden.  Avrupa ‘da eksikliği hissedilen bir pozisyon da drive yeteneği olan uzun oyuncu ancak Motley buna sahip. Özellikle oyuncu portföyü azalması ile bu özellik daha da değer kazanıyor. Kısa oyuncuların yanında penetre yeteneği olan uzun oyuncu rakipler için önemli bir tehdit niteliğinde.

Jonethan Motley ‘in diğer önemli özelliği ise ribaundlarda rakip tanımaması. Oyuncu geçtiğimiz sezon özellikle hücum ribaundlarında sezon boyu 3.3 lük bir ortalama yakaladı. Skorer açıdan hücum ribaundlarının ayrı önemimi göz önüne alırsak Motley Fenerbahçe Beko için bir maden. Motley gibi bir silahı renklerine bağlayan temsilcimiz eski şaşaalı günlerine dönmeyi hedefliyor.

Uzun oyuncuların mimlendiği şut zayıflığı ise Motley ‘de bulunmuyor. Jonethan Motley mevkiine rağmen dış şutlarda da önemli bir tehdit.  Fenerbahçe Beko yeni koçu, Wilbekin ve Motley ile etkili hücum setleri oluşturabilir ve korkulan bir rakip olabilir.

Aynı mevkiide oynayan diğer oyunculardan daha dar kalıplı olsa da değişen basketbol stili ile yerleşik set yerine dinamik bir hücumla bunu telafi edebilir. Yanına da kalıplı bir pivot takviyesi ile Fenerbahçe Beko 4 4 lük bir center rotasyonu oluşturabilir. Yeni başantrenör Itoudis ‘in Motley ‘i en etkin şekilde kullanacağına ise hiç şüphe yok.