Trabzonspor’un Tek Gol Formülü

Süper Lig’in 25’inci haftasında kendi sahasında ağırladığı Konyaspor karşısında 2-1 galip gelmeyi başaran Trabzonspor’un aldığı galibiyetin yankıları sürüyor. Şampiyonluk yolunda çok kritik bir eşiği daha başarıyla atlayan Bordo Mavili ekibin aldığı bu sonuç ikinci sırada yer alan Konyaspor ile arasındaki puan farkının daha da açılmasına yardımcı olurken, takımın da neleri yapabileceğini bir kez daha rakiplerine göstermiş oldu. Bununla birlikte Trabzonspor’un Konyaspor karşısında aldığı 2-1’lik galibiyet, bu sezon aldığı 18 galibiyetin 12’sini tek farklı skorlarla alarak ilginç bir istatistiğe imza attı.

3 Puana Giden Yol

Bu sezon tarihi bir şampiyonluğa doğru koşar adım giden Trabzonspor, hem bireysel hem de takım istatistikleri açısından rekor üstüne rekor kırmaya da devam ediyor. 25 haftalık dönemde sadece 1 kez mağlup olan ve 6 kez berabere kalan Bordo Mavili ekip, toplamda 60 puanı hanesine ekledi.

9’uncu haftadan bu yana aralıksız olarak liderlik koltuğunda oturan Karadeniz Fırtınası, kendisine en yakın rakibi Konyaspor’u da 2-1 ile geçerek şampiyonluk yolunda oldukça kritik bir eşiği de başarıyla atladı.

Bununla birlikte Trabzonspor’un aldığı 18 galibiyetin 12’sinin tek farklı gollerle gelmiş olması dikkat çekti. Trabzonspor, 16’ıncı haftada aldığı Antalyaspor mağlubiyetinden sonra oynadığı 9 maçta 6 galibiyet ve 3 beraberlikle başarılı bir süreç geçirdi.

Bu süreçte aldığı 6 galibiyetin 5’inde rakibini tek farklı skorlarla geçen Karadeniz temsilcisinin aldığı skorların bu şekilde tek gollü olmasının altında pek çok faktör yatıyor.

Alt Metinler

Trabzonspor’un 18 maçının 12’sini tek farklı kazanmış olmasındaki en önemli mesajlardan birisi takımın skoru bulabilme ve koruyabilme gücüne dair. Galatasaray maçında geriden gelerek bu alanda da oldukça iyi bir iş çıkarmaya devam eden Bordo Mavililer, skoru bulduktan sonra çok iyi bir takım savunması yapıyor.

Konyaspor karşısında takımın zaman zaman zorlanmış olmasına rağmen gol yemeden 2’inci golü bulması, rakip takım adına oldukça yıpratıcı bir olay. Futbolun tüm doğrularını yapmış olsanız bile Trabzonspor karşısında bu doğrular işlemeyebiliyor.

Hücumda doğruları yapan takımın savunmada da doğru işler yapması Trabzonspor’u neredeyse etkilemiyor. Bu durumun en güzel örneği, Konyaspor karşısında atılan 2’inci golün pasını veren Anthony Nwakaeme’nin gösterdiği performans.

Visca’ya topu vermeden önce 4 farklı Konyaspor oyuncusu tarafından marke edilen Nijeryalı yıldız o kadar güçlü ki topu ayağından almak da onu devirmek de çok zor. Küçücük bir alanda yaptığı hareketler ve ayağına resmen yapışan topla yaptığı gösteri inanılmazdı.

Bununla birlikte tek farklı skorlar aynı zamanda Abdullah Avcı’nın duruma faydacı bir gözden baktığının da kanıtı. 2 kez şampiyonluk kaptıran tecrübeli teknik adam artık daha net bir şekilde oyunu okuyabiliyor.

En nihayetinde yemedikten sonra 1 gol de 3 puan, 3 gol de 3 puan ve Trabzonspor öyle ya da böyle galibiyete ulaşabiliyor.