Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi Serüveni

2021/2022 sezonunda şahane bir performans sergileyerek şampiyon olan Trabzonspor’da çalışmalar devam ediyor. Bununla birlikte tüm Bordo Mavili taraftarlar uzun bir aradan sonra Şampiyonlar Ligi müziği duymak adına heyecan da duyuyor. Öte yandan Türkiye’nin son dönemde uluslararası turnuvalardaki başarısızlığı nedeniyle tam anlamıyla bir keşmekeşe dönen Avrupa macerasında Trabzon temsilcisini de uzunca bir yolculuk bekleyecek.

Alternatifli Yollar

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği tarihi performansla net bir şekilde şampiyonluğu hak eden Trabzonspor, son haftalarda yaşadığı puan kayıpları nedeniyle sevincini ertelemeye devam etse de şampiyon olmayı bildi.

Bu şampiyonlukla birlikte hasreti de sonlandıran Karadeniz temsilcisi adına işin daha da karışık hale geldiği noktaysa Avrupa mücadelesi olacak. Zira Türkiye takımları ve Milli Takım son dönemlerde çok başarısız oldu ve bu durum tüm sıralamalarda gerileyerek turnuvalara daha az takım göndermemize sebep olacak. Genel olarak bakıldığı zaman Avrupa’ya gitme şartları şöyle oluşacak:

2022-23 sezonunda Avrupa’da Türkiye’yi 5 takım temsil edebilecek. Şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi 3’üncü ön eleme turuna giderken ikinci olan ekip, Şampiyonlar Ligi’ne “son kez” 2. Eleme turundan itibaren katılacak.

Süper Lig’de sezonu 3. ve 4. sırada tamamlayan ekipler ise UEFA Konferans Ligi‘ne katılım gösterecek. Türkiye Kupası galibi, UEFA Avrupa Ligi biletini alacak.

Tur Başarısızlığı

Karadeniz temsilcisi eğer bir mucize yaşanmazsa şampiyon olduktan sonra hemen Avrupa hazırlıklarına başlayacak. Zira Dünya Kupası’nın sonbaharda düzenlenecek olması nedeniyle bu kupaların başlangıç tarihleri de erkene çekilecek.

Bununla birlikte Trabzonspor normal şartlarda turnuvaya 3’üncü Ön Eleme Turundan katılacak. Bu da Bordo Mavili takımı oldukça zorlu maçların bekliyor olduğu anlamına geliyor. Bu zamana kadar elemelerde mücadele edip de gruplara kalmayı başaran herhangi bir Türk takımı olmadı.

Öte yandan UEFA’nın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dair yaptırımları devam ediyor. Eğer gelecek sezonda da Rus takımlarına dair verilen men kararı devam ederse Trabzonspor, turnuvaya Play-off turundan başlayacak ve gruplara katılabilmek için bir ön eleme geçmesi yeterli olacak.

Bu zorlu süreçlerden başarılı çıkması durumunda Abdullah Avcı’nın takımı devler arenasında son kez boy gösteren Türk takımı haline dahi gelebilir. Bahsi geçtiği gibi Türk takımları elemelerden grup aşamasına katılmak konusunda oldukça başarısız durumdalar ve bu kötü serinini bozulabilmesi adına Türk futbolunun çok daha iyi yönetilebiliyor olduğu günlerin gelmesi gerektiğini herkes biliyor.