Trabzonspor’un AİHM Başvurusu

Spor Toto Süper Lig’de 25. Hafta sonunda 4. Sırada yer alan ve şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olan Trabzonspor’da şok bir adım atıldı. Bordo mavili takım 2010-2011 sezonu şampiyonluğu için AİHM’e başburduğunu açıkladı. İşte başvurunun detayları…

Bordo Mavili Takım Hakkını Savunuyor

Spor Toto Süper Lig’de 25. Hafta sonunda 45 puan ile 4. Sırada yer alan şampiyonluk için büyük adaylardan biri olan Trabzonspor’da flaş bir adım atıldı. Bordo mavili takım 2010-2011 senesi şampiyonluğu için AİHM’e başvuru yaptı.

Başvuru yapıldıktan sonra kulübün sosyal medya hesaplarında paylaşılan açıklamada 2010-2011 sezonundaki şampiyonluğun şike yolu ile ellerinden alındığını, buna rağmen gerekli cezai yaptırımların uygulanmasını ve hakların iade edilmediğini söylediler.

Trabzonspor kulübünün gerek Türkiye’de gerekse UEFA ve FIFA nezdinde yürüttüğü hukuki mücadelelerin sonuçsuz kaldığını ve dünya / Avrupa futbolunu yöneten bu iki kurumun verdikleri kararlarda 2010-2011 sezonunda şikenin varlığını kabul etmesine rağmen herhangi bir müdahalede bulunmadığı, adalet bekleyenler tarafından anlaşılamadığı belirtildi. Son olarak ise bir süre önce kulübün başvurduğu İFM kararı üzerine hukuki yolların tükendiğini, kulübe AİHM yolunun açıldığı dile getirildi.

Yönetim Kurulunun kararı ile İsviçre’deki avukatlarımız çalışmalarını tamamlamış, AİHM başvurusunu gerçekleştirmiş olduğu söylendi.

Kulübün, çalınan şampiyonluğunun iadesiyle ilgili mücadelesini sonuna kadar sürdürüleceğinin altı ısrarla çizildi.

Trabzonspor Bu Sezon Ne Yapıyor

Bu sezon Trabzonspor Süper Lig’e iyi bir başlangıç yapamadı. Daha sonra teknik adam değişikliğine giden Trabzonspor takıma teknik direktör olarak Abdullah Avcı’yı aldı ve işler o noktadan sonra değişti. Takıma inanılmaz bir yükseliş sağlayan Abdullah Avcı ile birlikte bordo mavili takım şu an 45 puanda ligde 4. Sırada yer alıyor.

Bordo mavili takımın bir üst sırasında ise 51 puan ile Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray yer alıyor. Karadeniz temsilcisi bu sezon 24 maça çıktı.

24 maçtan 13’ünü kazanırken 5’i kaybetti ve 6’sında berabere kaldı. Çıktığı maçlarda yüzde 54,2 galibiyet olasılığı ile oynuyor. Önümüzdeki günlerde elde ettiği 6 maçlık galibiyet serisini yükseltebilirse şampiyonluk ihtimali söz konusu.