Trabzonspor’dan Emin Adımlar

10 Kasım 2020 tarihinde Abdullah Avcı’yı göreve getirdikten sonra oldukça iyi bir yükselişe geçen Trabzonspor, 2021/2022 sezonunun şampiyonluk favorileri arasında gösteriliyor.

Kurduğu kadro ve geçen sezon gösterdiği performans ile birlikte bu sezona hızlı bir giriş yapan Bordo-Mavililer ligin ilk 8 haftasını yenilgisiz kapatırken, kendisini favori olarak gösterenlerin de ne kadar haklı olduğunu herkese göstermiş oldu.

Trabzonspor’da Kan Uyuşması

Trabzonspor’un özellikle Ünal Karaman döneminde yaşadığı yükseliş, sonrasında istenilmeyen olaylar ve yönetim anlaşmazlıkları nedeniyle sona ermişti. Trabzonspor yönetiminin başarısız teknik direktör tercihleriyle birlikte iyice kötüye giden takım grafiği Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’un başına geçmesiyle birlikte inanılmaz bir yükselişe geçti.

Deplasmanda maç kaybetmeyen, belirli oyunları oldukça iyi oynayan ve orta vadede oldukça tehlikeli bir takım olabileceği düşünülen Trabzonspor için bu sezon şartların iyice olgunlaştığı bir sezon oldu. 2020/2021 ara transfer döneminde Bakasetas’ı kadrosuna katarak hücum anlamında iyileşen takıma bu sezon katılan Hamsik, Gervinho gibi oyuncular Trabzonspor’u oldukça iyi bir hücum takımı olarak görmemizi sağladı.

Trabzonspor adına son 17 sezonun en iyi başlangıcını yapan Abdullah Avcı ve öğrencileri 8 maçta 16 gol atıp kalesinde 8 gol gördü. Kalede görülen bu 8 gol, yine son 7 sezon adına en iyi başlangıç olarak belirlendi.

Trabzonspor’un Büyük Avantajı

Konferans Ligi’nde Roma’ya karşı iyi bir oyun göstermesine rağmen elenen takımın Avrupa müsabakalarında mücadele etmiyor oluşu bu sezon adına bir şans olarak nitelendirilebilir. Yaş ortalaması yüksek bir takım olan Trabzonspor’un şampiyonluk yolundaki rakipleri gibi üst üste maç yapmıyor oluşu yaşı yüksek olan ve kritik rol oynayan oyuncularının dinlenebilmesini de sağlıyor.

Milli aradan dönüşte Fenerbahçe ile karşılaşacak olan Bordo-Mavililer, daha 10 hafta dahi olmadan iki büyük rakibiyle karşılaşarak kendini test etme fırsatı bulacak. Bununla birlikte bu maçlarda gösterilen performansın Trabzonspor’un oyun planında yapacağı değişikliklere etkisinin olacağı da kuşkusuz.

Ligde oynadığı 8 haftanın sonucunda Fenerbahçe’nin arkasında 2. Sırada olan ve henüz mağlup olmamış iki takımdan biri olan Trabzonspor’un bu maçta alacağı bir galibiyet onların şampiyonluk hedefleri için önemli bir hikaye olabilir.