Trabzonspor`da Yıkılmayan Savunma Hattı

Vitor Hugo ve Edgar Ie Rakiplerine Geçit Vermiyor

Geride bıraktığımız 2019-2020 sezonunda kalesin tam olarak 42 gol gören ve ligi ilk 6 sırada bitiren takımlar arasında kalesinde en çok gol gören takım olan Trabzonspor’da transfer dönemine savunma hattı önem kazanmıştı. Belki kalesinde gördüğü 42 gol sebebiyle ligde şampiyonluk iddiasından erken kopan Trabzonspor, yaz transfer döneminde yaklaşık 45 gün uğraşılan transfer görüşmelerinin ardından Brezilyalı 29 yaşındaki stoper Vitor Hugo’yu renklerine rekor bir bedelle bağladı.

Sambacı savunma oyuncusunun yıllık ücret ödemeleri hariç bonservisine rekor bir bedel olan 3.2 (güncel kur ile yaklaşık 30 milyon Türk Lirası) milyon Euro 4 yılda taksitler halinde ödenecek.

Geçen sezon savunma oldukça büyük zaaflar gösteren bordo-mavili ekibin sorunu aslında yalnızca geçen sezona dayanmıyor.

2010-2011 sezonunda Egemen Korkmaz ve Giray Kaçar ikilisinin yakaladığı müthiş performansı son 10 yıldır mumla arayan Trabzonspor, geride bıraktığımız son 10 yıl içinde merkez savuma oyuncusu olarak 18 farklı transfer yaptı ve bu oyuncular için yalnızca bonservis bedeli olarak güncel döviz kuru ile 86.5 milyon Türk Lirası ödedi.

Geçmişteki başarısızlıklar göz önüne alınarak savunma oyuncusu transferi politikasını değiştiren başkan Ahmet Ağaoğlu ve Trabzonspor yönetim heyeti, bir futbolcu alalım ama işin pirini alalım zihniyeti ile sambacı yıldız futbolcu Vitor Hugo’yu rekor bedelle renklerine kattı.

Abdullah Avcı Etkisi

UEFA Avrupa Ligi K Grubu’nda Beşiktaş, Portekiz’in Braga takımıyla Vodafone Park’ta karşılaştı. Beşiktaş teknik direktörü Abdullah Avcı oyuncularına taktik verdi. ( Salih Zeki Fazlıoğlu – Anadolu Ajansı )

Geçtiğimiz sezonu Hollanda’nın Feyenoord ekibinde kiralık olarak geçiren Edgar’ın geri dönmesi ve sambacı yıldız Hugo’nun da bordo-mavili ekibe katılması ile savunma hattındaki problemin çözüldüğünü düşünen Trabzonspor yönetimi ve teknik heyeti, umduğu başarıyı lig’in ilk haftalarında bulamadı.

Ancak takımdaki teknik direktör değişimi ve Abdullah Avcı’nın takım savunmasına önem vermesi Edgar-Hugo ikilisinin performansını tavana çıkardı.

Tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı yönetiminde çıktığı iki Süper Lig karşılaşmasında da kalesini gole kapatan Trabzonspor, Avcı’nın takıma dâhil olmadan yaptığı son iki karşılaşma da ise kalesinde tam olarak 5 gol görmüştü. Edgar – Hugo ikilisinin Abdullah Avcı’nın futbol anlayışı ile olan uyumunu gören taraftar 10 yıl sonra belki de ilk kez rahat bir nefes aldı.