Trabzonspor’da Takuma Asano Bilmecesi

Trabzonspor’da sezonun tamamlanmasının ardından gözler teknik direktör Abdullah Avcı’nın öndeliğinde yapılacak olan kadro yapılanmasına ve transfer çalışmalarına çevrildi. Bilindiği üzere bordo mavili kulüp, Japon futbolcu Takuma Asano’yu kadrosuna katmak istiyor. Japon futbolcu, şu anda Partizan kulübünde oynuyor fakat maaş alamadığı için sözleşmesini feshetti. Takımı Partizan ise bu durumu haksız fesih olarak değerlendirdi ve FIFA’da oyuncunun aleyhine dava açtı.

FIFA’nın Bu Konudaki Kuralı

Trabzonspor’un kadrosuna katmak istediği Takuma Asano, şu anki takımı Partizan ile davalık oldu. Oyuncunun avukatı bordo mavili kulübün endişlenmemesi için güvence verdiği öğrenildi. Trabzonspor’a bu davanın Takuma Asano aleyhine sonuçlanmayacağını belirten oyuncunun avukatı, en kısa zamanda sözleşme imzalayabileceklerini söyledi. Hatırlanacağı üzere Trabzonspor, sezon başında aynı sorunu oyuncusu Djaniny ile yaşamıştı.

Djaniny’de eski kulübü Al Ahli ile davalık olmuş ve sonunda bordo mavili kulüp, oyuncuyu hiçbir bedel ödemek zorunda kalmadan kadrosuna katmıştı. Öte yandan oyuncuların yaşadığı davalık süreçlerinin ardından FIFA’nın bu konuda uyguladığı kararda merak konusu oldu. FIFA’nın bu konudaki kuralına göre eğer bir kulüp, iki aydan fazla bir zaman içerisinde oyuncusuna maaş ödemez ise bu süreyi takip eden 15 gün (en kısa) içerisinde ödemesini yapmak zorunda. Aksi takdirde bu süre içinde ödeme yapılmazsa oyuncu sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir ve serbest konuma gelerek başka bir takım ile yeni bir sözleşme imzalayabilir.

Takuma Asano’nun Futbol Kariyeri

Futbol Kariyerine 2013 yılında Japonya’nın Hiroshima takımında başlayan Takuma Asano, burada 5 yıl boyunca forma giydi. Japon futbolcu, bu 5 yılda Hiroshima forması ile 88 maça çıktı. 26 yaşındaki orta saha oyuncusu bu 88 maçta toplamda 25 gol ve 3 asist yapmayı başardı. Daha sonra Takuma Asano, 2016 – 2017 sezonunda Almanya’nın Stuttgart takımına transfer oldu. 2 sezon boyunca Stuttgart forması giyen Takuma Asano, burada toplamda 47 maça çıktı. Genç futbolcu, oynamış olduğu bu 47 maçta 6 gol ve 4 asist yapmayı başardı.

Takuma Asano, 2018 – 2019 sezonunda ise bir başka Alman takımı olan Hannover 96’ya transfer oldu ve 1 sezonda toplamda 15 resmi maça çıktı. Orta saha oyuncusu, bu 15 maçta sadece 1 gol atabildi. Ardından 2019 – 2020 sezonunda Hırvatistan’ın Partizan takımına transfer olan Takuma Asano, son 2 sezondur Partizan forması giyiyor. Bu 2 sezonda toplamda 77 resmi maçta sahaya çıktan 26 yaşındaki futbolcu, bu maçlarda toplamda 30 gol atıp 1 de asist yapmayı başardı.