Trabzonspor’da Marek Hamsik Endişesi

Süper Lig’de şampiyonluk yarışında oynayacağı en kritik maç olan Konyaspor maçının hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor’da can sıkıcı bir belirsizlik yaşanıyor. Sezon başında kadroya eklenen ve sahaya çıktığı ilk maçtan bu yana Trabzonspor’un ve hatta sezonun en değerli oyuncusu olmaya aday olduğunu gösteren Marek Hamsik’in Konyaspor karşısında oynama ihtimali hâlâ belirsizliğini koruyor. Abdullah Avcı ve teknik ekibi Slovak efsanenin yokluğuna dair alternatifleri oluştursa da Trabzonspor’un son maçlarında Hamsik’in eksikliği çok fazla hissedildi.

Neredesin Grande

Bu sezonun başında Trabzonspor’a transfer olan Slovak futbolunun ve Napoli’nin efsanesi Marek Hamsik, son maçlarda bir türlü forma giyemedi. Sakatlığı nedeniyle ikinci yarıda oynanan son 3 maçta da sahada olamayan 34 yaşındaki orta sahanın durumu Trabzonsporluları korkutuyor.

Orta sahadaki yaratıcılığı, her iki ayağını da bir tenis raketi gibi rahat kullanabiliyor oluşu ve takıma kazandırdığı özgüven ile getirdiği puanlar Grande lakaplı oyuncuyu takım adına çok kritik hale getiriyor. Bununla birlikte Trabzonspor’un belki de Hamsik’e en çok ihtiyaç duyduğu maç Konyaspor ile oynanacak maç olacak.

Her iki takım da son haftalarda oynadıkları maçlardan galibiyetlerle ayrılmış olsalar da rakibi delmek konusunda problemler yaşadılar. Konyaspor da Trabzonspor da tek gollü galibiyetlerle öne çıktıkları bir ikinci yarıyı geçiriyorlar. Trabzonspor’da bu sıkıntının en temel sebebi ise kuşkusuz Hamsik’in eksikliği.

Tam bir çilingir olan ve attığı paslarla takım arkadaşlarını atağa kaldırmak konusunda ligin tartışmasız 1 numarası olan Hamsik, uyluktan yaşadığı problem nedeniyle son 3 maçta forma giyemedi. Trabzonspor bu eksikliğe rağmen sahadan bir şekilde galip ayrıldı ancak sezonun geri kalanı da Hamsik’in varlığına göre şekillenebilir.

Antrenman Eksiği

Basında yer alan son haberlere göre sağlık ekibi tarafından Konyaspor maçında oynaması için büyük çaba gösterilen Marek Hamsik, 10 Şubat günü yapılan antrenmanlarda takımdan ayrı çalıştı.

Giresunspor, Galatasaray ve Kasımpaşa karşısında oynanan Süper Lig maçlarını kaçıran Hamsik’in Konyaspor maçında sahada olması isteniyor. Bununla birlikte oyuncu takımının yaptığı son idmanlarda ayrı olarak salonda çalışarak hazırlanmaya devam etti.

13 Şubat 2022 tarihinde oynanacak maçtaki durumuna bir gün önceki antrenmanda karar verileceği belirtilen Marek Hamsik, bu sezon Trabzonspor’un vazgeçilmez oyuncusu oldu.

Sezon başından bu yana Süper Lig’de 19 maça çıkan 34 yaşındaki efsane Slovak, bu maçlarda 2 gol ve 4 asistlik gol katkısı sağladı. Ancak Hamsik’i gol istatistiklerinden çok daha değerli kılan özelliği, sahada olduğu her an takımın çok daha iyi bir görüntüye kavuşabiliyor olması.

Nitekim Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı da oyuncusunun yarattığı farka değinmiş ve Hamsik’in sahada olduğu maçlar ile olmadığı maçlar arasında oyun farkının olduğunu dile getirmişti. Slovak oyuncu, bu sezon Abdullah Avcı’nın saha içerisindeki asistanı olarak değerlendirilecek kadar iyi bir liderlik sergiledi.