Trabzonspor’da Boateng Heyecanı

Bu sezon Süper Lig’de güle oynaya şampiyonluğa giden Trabzonspor, geçen sezonun daha hemen sonunda transferlerini tamamlamış ve bu durumun meyvesini de bu sezon toplamıştı. Bordo Mavili ekip bu sefer bir de Avrupa’ya katılacağı için daha fazla mesai harcamak zorunda ve bu bağlamda çalışmalara çok daha erken başladı. Bununla birlikte basında yer alan haberler Trabzon temsilcisinin taraftarlarını çok heyecanlandırdı. Bayern Münih’in gelmiş geçmiş en önemli savunmacılarından biri olan ve şu an Olimpik Lyon’da forma giyen Jerome Boateng adım adım Trabzon’a geliyor.

Savunmanın Komutanı

Bu sezon Süper Lig’in şampiyonu olmayı başaran ve 38 sene aradan sonra zafere ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşayan Trabzonspor’da hedef gelecek sezonda da aynı başarıyı sergilemek olacak.

Bununla birlikte zirvedeki kulübün işi daha zor olur zira diğer rakipleri ona daha fazla hazırlanmaya başlarlar. Tüm bunların dışında Avrupa macerası ve 2022 Dünya Kupası’nın da eklenecek olmasıyla bu sezon tüm takımlar için olduğu gibi Trabzonspor için de oldukça zorlu geçecek.

Bu durumun farkında olan Abdullah Avcı ve yöneticiler, gelecek sezonun kadrosunu oluşturabilmek adına şimdiden çalışmalara başladılar. Geçen sezon da aynı şekilde planlamalara erken başlayan ve bu sezon bu durumun bir hayli olumlu etkisini yaşayan Trabzonspor, kontrolü elden bırakmamayı istiyor.

Nitekim şimdiden pek çok oyuncuyla transfer görüşmelerine başladığı bilinen Bordo Mavili ekipte büyük bir heyecan söz konusu. Zira futbolseverlerin bilhassa Bayern Münih’ten tanıdığı ve şu sıralar Fransız temsilcisi Olimpik Lyon’da forma giyen Jerome Boateng’in Trabzonspor’a gelebileceği konuşuluyor.

Dünyaca ünlü Gana asıllı Alman savunmacıyı kiralık olarak kadrosuna katabilmek adına Fransız temsilcisine teklifini sunan Bordo Mavili ekip, oyuncunun maaşının da yarısını ödemeyi önerdi. Bununla birlikte kadrosunda yeni bir yapılanmaya gidecek olan Lyon’un oyuncuya 4 milyon 200 bin Euro gibi oldukça yüksek bir maaş verdiği biliniyor.

Lyon eğer oyuncusunu bırakmak istemezse başka oyunculara yönelecek olan Trabzonspor’da Teknik Direktör Abdullah Avcı oyuncunun Avrupa tecrübesinden faydalanmanın oldukça değerli olabileceğini düşünüyor.

Kardeşiyle Çalışmıştı

Öte yandan her ne kadar görüşmedikleri biliniyor olsa da Jerome Boateng’in üvey kardeşi Kevin-Prince Boateng’in de Türkiye’de bir dönem forma giydiğini hatırlatmakta fayda var.

Hatta Abdullah Avcı da bu isimle çalışmıştı. İki futbol tarafının yolu Beşiktaş’ta kesişmiş Kevin Prince Boateng pek fazla etki yaratamamıştı. Bu bağlamda iki kardeş daha iyi anlaşıyor olsalardı Jerome’nun Türkiye’ye gelmesi adına daha fazla avantaj da ortaya çıkabilirdi.

Hertha Berlin altyapısından yetişen Jerome Boateng, buradan Hamburg’a transfer olmuştu. Hamburg’dan 2010/2011 sezonunda ayrılan Gana asıllı Alman oyuncu Manchester City’nin yolunu tuttu ancak orada sadece 1 sezon kaldı.

1 sezon sonra yine Almanya’ya dönen Boateng, tam 10 sezon boyunca Bayern Münih’in formasını giymişti.