Trabzonspor’da Abdullah Avcı Dönemi

2 Aylık galibiyet hasretine Erzurumspor maçında Abdullah Avcı ile son veren Trabzonspor, av mevsimine Abdullah Avcı önderliğinde kaldığı yerden devam ediyor. İlk 8 haftada ligin en çok kalesinde gol gören takımı olan Trabzonspor (15) Abdullah Avcı ile çıktığı her iki maçta da kalesini gole kapatmayı başardı.

Bordo-mavili ekip bu sezon ilk kez iki maçlık galibiyet serisi yakalamayı başardı. Bordo-mavililer deplasmanda Ankaragücü’nü Lewis Baker’ın 45+1’de serbest vuruştan ağları sarsan golü ile devirmeyi başardı. Arka arkaya gelen galibiyetlerle futbolcuların takıma olan inancı arttı.

Abdullah Avcı İle Gelen Başarı

Yabancı teknik adam Eddie Newton ile lige tarihinin en kötü başlangıçlarından birini yapan Trabzonspor ilk 8 haftada toplamış olduğu 6 puanı Avcı yönetiminde yalnızca 2 haftada rakiplerinden koparmayı başardı.

Avcı yönetimindeki bordo-mavili ekibin olumlu yöndeki grafiğine rakipleri çözüm bulmakta zorlanıyor. Abdullah Avcı ile formunu bulan Trabzonspor, Erzurumspor’un ardından Ankaragücü’nü de 1-0’lık skorlarla geçerken tam olarak 124 gün sonra ilk kez deplasmanda galibiyetin keyfini çıkardı.

Bordo-mavili ekibin ligin ilk 8 haftasında yemiş olduğu 15 gol teknik adam Abdullah Avcının gözünden kaçmadı ve takım savunmasına vurgu yapan hoca ilk iki maçta problemi çözdü. Trabzonspor’un kırılgan savunma hattına dikkatini veren usta futbol adamı stoperlerin performansını yukarı çekecek önlemleri vaktine aldı.

Deneyimli teknik adam takım savunmasına destek amacıyla orta sahayı savunmanın merkezine yakın oynatarak kalesini gole kapatmadaki en önemli sorunu çözdü. Avcı, çalışmalarının sonucunu da son iki maçta kalesinde gol görmeyerek aldı.

Belki de tüm Türk takımlarının kronik sorunu olan öne geçtikten sonra galibiyet korumak, bordo-mavili ekibin geçtiğimiz 8 haftada başına oldukça bela olmuştu.

Ancak Abdullah Avcı yönetimindeki ekip son 2 maçta zinciri kırarak galibiyetin en önemli koşullarından biri olan skor üstünlüğünü korumayı başardı ve son 2 haftada 6 puanı almayı başardı. Başarılı teknik adam uzun vadede bu olumlu grafiği devam ettirmeleri için en yoğun şekilde çalışmaları gerektiğini vurguladı.