Trabzonspor’a Gençlik Lazım

Bu sezon Süper Lig’de ulaştığı unutulmaz şampiyonluk sayesinde artık çıtayı daha yukarıya koymaya başlayan Trabzonspor, gelecek sezon zorlu bir Avrupa sınavı vereceğinin farkında. Bordo Mavili takımda Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi isimlerin kulüpten ayrılması beklenirken şu anki kadro her ne kadar çok kaliteli olsa da bazı açılardan Avrupa’da sorun yaşayabilir. Bu konunun üstüne eğilen teknik direktör Abdullah Avcı ve yöneticilerin gelecek sezon kadroya eklenecek isimlerle alakalı düğmeye bastığı iddia ediliyor.

Planlama Zafer Getirir

Bu sezon Süper Lig’de en iyi performansı sergileyen ekip olan Trabzonspor, bu performansının hakkını 38 sene sonra şampiyon olarak aldı ve taraftarlarını mutluluğa boğdu.

Bununla birlikte Bordo Mavili takım adına asıl sınavlardan biri şimdi başlıyor. Zirveye ulaşmak kadar zirvede kalmak da zor ve taraftarlar kulüpten başarının tekrarlanmasını talep ediyorlar. Ancak bu sezon Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezon da Başakşehir’in sallanmasına neden olan Avrupa turnuvalarını unutmamak gerekiyor.

Nitekim Teknik Direktör Abdullah Avcı da her ne kadar Avrupa’ya geri dönüyor olsa da işlerin kolay geçmeyeceğinin farkında. Ayakları yere basan tecrübeli teknik direktör kadronun güçlendirilmesi adına raporlarını yönetime sunmuş durumda. Başarılı teknik adam çalışmalaraysa çoktan başladı.

Öte yandan Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi altyapıdan yetişen ve kendilerini kanıtlayan isimlerin ayrılıkları kapıda. Anthony Nwakaeme ise çoktan gitti bile.

Bu sezonun en değerli oyuncularından biri olan Marek Hamsik de sezonun son kısmını sakatlıklarla geçirdi. Trabzonspor’un genel yaş ortalaması olarak da sıkıntılı bir kadrosunun bulunması Süper Lig tarafını olmasa da Avrupa tarafını tehdit ediyor.

İşte bu nedenle Bordo Mavili yöneticiler şimdiden çalışmalara başladılar. Bu sezon şampiyonluğun kilidini erken planlama ve hamlelerle açtıklarının farkında olan yöneticiler gelecek sezonlarda da aynı tavrı sergilemeyi hedefliyorlar.

Bu Takım Gençleşmeli

Trabzonspor’da ilk amacın takımdaki iç transferleri yapmak olduğunu, yaptığı hamleler ile göstermiş olan teknik direktör Abdullah Avcı bazı konularda da başarılı olamadı.

33 yaşındaki şampiyonluğun yıldızı Anthony Nwakaeme çoktan takımdan ayrıldı bile. Trabzonsor’dan takımın karşılayamayacağı miktarlarda para isteyen Nwakaeme, haliyle takımla sözleşmeyi uzatamadı.

Nijeryalı oyuncunun adı Türkiye Süper Lig’inden birçok takımla anılmıştı. Ancak oyuncunun adresi Türkiye’den uzaklarda bir takım oldu. 33 yaşındaki futbolcu bu süreçte görüştüğü Körfez ekiplerinden El İttihad’la anlaştı. Trabzon basınındaki haberlerde bahsi geçen tecrübeli kanat oyuncusu, Suudi Arabistan temsilcisinin yıllık 4.5 milyon Euro’dan 2+1 yıllık sözleşme teklifine evet dedi. Türkiye kariyerini 47 gol, 40 asist ile tamamlayan Nwakaeme’nin en kısa zamanda resmi imzayı atması da beklenmektedir.

Avrupa’ya uyum göstermek için takımın gençleşmesi gerektiğini bilen Abdullah Avcı, Nwakaeme’nin ayrılışını bile avantaja çevirebilecek kadar usta bir teknik adam. Boşalan golcü eksiği yerine Umut Bozok (20) veya Haji Wright (24) isimlerinin adı öne çıkıyor. İki futbolcunun ortak noktası görüneceği üzere yaşlarının genç olması.