Trabzonspor

Trabzonspor’a Avrupa Yasağı

Süper Lig’in zirvesine yerleşmeye hazırlanan Trabzonspor Kulübü Avrupa’dan gelen bir haber ile çok büyük bir üzüntü yaşadı. UEFA’nın Finansal Fair Play (FFP) kuralları çerçevesinde belirlenen yükümlülüklerine uymadığı gerekçesiyle Trabzonspor’a bir yıl Avrupa kupalarından men edilme cezası verildiği açıklandı.

Şampiyonluk için hazırlıklarını yapan Trabzonspor’a son dakika Avrupa şoku yaşatıldı. Süper Lig‘in zirvesinde yer alan, Ziraat Türkiye Kupası’nda ise yarı finale çıkan Trabzonspor’a, UEFA’dan gelen bir haber tüm bu mutluluklarına gölge düşürdü.

Yaptırım Uygulandı

Trabzonspor‘un 20 Mayıs 2016 tarihinde FFP uzlaşma anlaşmasını imzalamıştı. Bu sözleşmede belirlenen kurallara uyulmadığı gerekçesi ile UEFA Kulüpler Finansal Kontrol Kurumu (CFCB) Yargı Komisyonu bordo mavili kulübe yaptırım uyguladı.

Bu karar ile ilgili açıklama yapan UEFA Trabzonspor Kulübü’nün 2019 mali yılı için finansal koşulları yerine getiremediğini tespit etti.  Bu durumda Trabzonspor Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etmesi halinde bu turnuvaya katılamayacağı bildirildi. Ayrıca kulübün tüm Avrupa kupalarından men edildiği belirtildi.

Güncel Yazılar