Trabzonspor Takımdan Ayrılan Nwakaeme’nin Yerine Trezeguet’i Transfer Etti

Trabzonspor, 2022 – 2023 sezonuna büyük bir ciddiyet ile hazırlanıyor. Kadrosunu güçlendirmek adına elinden geleni yapıyor. Eren Elmalı, Doğucan Haspolat, Jens Larsen, Stefano Denswil gibi isimleri kadrosuna katan Trabzonspor; takımdan ayrılan Nwakaeme’nin yerine Trezeguet ile anlaşma sağladı. Gelin, bu transferin artılarına ve eksilerine yakından bakalım!

Nwakaeme Nasıl Bir Oyuncudur?

Trabzonspor; bonservisi İngiltere’nin Aston Villa takımında olan Trezeguet’i 4 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı. Oyuncunun geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında Başakşehir’de ortaya koyduğu performans dikkat çekiciydi. Trabzonspor yönetimi; yıllık ücret teklifini kabul etmeyen Nwakaeme’nin yerini Trezeguet ile doldurmak istedi. Nwakaeme; geçtiğimiz sezonki şampiyonluğa büyük katkıda bulundu. Nijeryalı oyuncu; dört sezon geçirdiği Trabzonspor’da toplam 145 maça çıktı. Söz konusu maçlarda 47 gol atıp 40 asist yaptı.

Nwakaeme’yi değerli kılan çok fazla şey var! Her şeyden önce, taç çizgisine yakın oynayan diğer kanat oyuncularına kıyasla skor katkısının en üst seviyede olduğunu söylemek gerekir. Gol vuruşlarındaki becerisi ile öne çıkan bir futbolcudur. Ceza sahasına girmekten kaçınan oyunculardan birisi değildir. Bunun yanı sıra, takım oyununa uyumu ile de öne çıkıyordu. Üst bacak kuvveti ve eşsiz top hakimiyeti ile öne çıkan oyuncu; kolay kolay top kaybetmeyen bir isimdi. Bu sayede, takımının kontratağa yakalanmasının da önüne geçiyordu. Abdullah Avcı; sezon boyunca üçüncü bölgede çözüm üretmek adına Nwakaeme’den faydalandı.

1989 doğumlu oyuncu; özellikleriyle üst düzey bir isim olduğunu ispat ediyordu. Kendisine atılan uzun topları kontrol edebilmesi, rakip savunmacılarla ikili mücadeleye girmekten kaçınmaması gibi özellikleriyle öne çıkıyordu. Kendisi oynadığı gibi forvetteki Cornelius veya Djaniny gibi isimleri de oynatabiliyordu. Nwakaeme’nin tek olumsuz özelliği arkasındaki bek ile uyumlu bir görüntü çizmemesiydi. Bir başka deyişle, beki oyuna dahil edemiyordu.

Trezeguet Nwakaeme’nin Yerini Doldurabilir Mi?

Trezeguet; tıpkı Nwakaeme gibi skorer bir kanat oyuncusu! Ancak, Nijeryalı oyuncuya kıyasla farklı özelliklerinin olduğunu ifade etmek gerekir. Her şeyden önce, üçüncü bölgede Nwakaeme kadar dominant bir oyuncu olmadığı söylenebilir. Fakat, topu Nijeryalı oyuncuya kıyasla daha hızlı kullanıyor. Bunun yanı sıra, geçiş hücumunda takımı bir üst noktaya taşıyabilecek bir oyuncudur. Trabzonspor; Trezeguet sayesinde kontrataktan daha çok gol bulabilir.

Trezeguet; Nwakaeme’ye kıyasla ne yapacağı daha zor tahmin edilebilecek bir oyuncu! Özellikleri dikkat çekici! Hem cepheden hem de iç koridordan etkili olabilmesiyle dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, kenar ortalarında da bir hayli başarılı! Ters kanattaki oyuncuyu oyuna dahil edebilecek yüksek topları, ayak içi ve üstü ile yapabileceği vuruşları ile de fark yaratıyor.

Sonuç olarak, Trabzonspor’un Trezeguet transferi ile farklı bir oyun kurgusuna erişeceğini ifade edebiliriz. Oyuncunun hem hücum hem de savunma yetenekleri ile kendisini göstereceğini söylemek mümkün!