Trabzonspor Şampiyonluk Turu Hedefliyor

Bu sezon Süper Lig’de şahane bir performans sergileyen Trabzonspor, şampiyon olacağını Mart ayında dahi herkese kabul ettirmişti ancak oynanan maçlar Bordo Mavili takımın bu durumu tescillemesine müsaade etmedi. Karadeniz temsilcisi ligin 34’üncü haftasında oynanan Adana Demirspor maçından 3-1’lik galibiyetle ayrılarak kendisine lazım olan 4 puandan 3’ünü aldı. 35’inci haftada kendi sahasında Antalyaspor’u misafir eden Abdullah Avcı’nın takımı bu maçtan 1 puan çıkarması durumunda matematiksel olarak da şampiyonluğunu ilan edecek.

Hasret Bitiyor

Bu sezon Süper Lig’de şahane bir performans ortaya koyan Trabzonspor, aldığı başarılı sonuçlar ve diğer rakiplerinin de yarıştan erken kopması sayesinde tarihin en rahat şampiyonluklarından birine sadece 1 puan uzakta.

Bordo Mavili takım fiilen Mart’tan beri şampiyon sayılıyor. Bununla birlikte matematik uzun bir süredir Karadeniz temsilcisini bekletiyordu ancak 30 Nisan tarihinde oynanacak Antalyaspor maçında artık hasretin bitmesi bekleniyor.

Zira 35’inci haftada Antalya temsilcisini kendi sahasında konuk eden Trabzonspor, bu maçtan sadece 1 puan dahi çıkarsa bile matematiksel olarak şampiyonluğunu garantiliyor. Çok uzun bir süredir Süper Lig şampiyonluğuna hasret olan Bordo Mavili takımda artık heyecan tavana vurdu ve Bordo Mavili taraftarlar biletleri çoktan tükettiler.

Bu müsabaka öncesinde Trabzonspor 76 puanla liderlik koltuğunda otururken Antalyaspor 51 puanla 8’inci sırada yer alıyor. Akdeniz temsilcisinin ligde 12 maçtır yenilmediğini ve son dönemlerin en formda takımlarından biri olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Şampiyonluk maçında Bruno Peres ve Anders Trondsen’den başka bir eksiği bulunmayan Trabzonspor ile Ufuk Akyol ve Harun Alpsoy’u Trabzon’a getiremeyen Antalyaspor’un müsabakası 30 Nisan Cumartesi günü saat 20.30’da başlayacak.

Kötü Hatıralar

Trabzonspor bu sezon ligde oynadığı ilk 15 maçta yenilgi yüzü dahi görmemiş ve takımın bu gidişatı daha o zamandan taraftarlarını heyecanlandırmıştı. Bununla birlikte o dönem daha alt sıralarda bulunan Antalyaspor Nuri Şahin yönetiminde dikkat çeken işler yapmış ancak istenilen seviyelere ulaşamamıştı.

Ancak 16’ıncı haftada oynanan Antalyaspor-Trabzonspor maçında ev sahibi ekip inanılmaz bir futbol oynadı ve sahadan 2-1’lik galibiyetle ayrılarak Bordo Mavili takıma ilk mağlubiyetini tattırdı. Bu bağlamda Abdullah Avcı’nın takımının Antalyaspor ile iyi bir hatırası olmadığını dile getirmek mümkün.

Bu yenilginin rövanşı Türkiye Kupası Çeyrek Final Turu’nda alındı ancak Trabzonspor’un şampiyonluğunu ilan etmesi beklenen maçın Antalyaspor’a denk gelmesi de futbolun bir cilvesi olsa gerek.

Bu bağlamda 30 Nisan tarihinde oynanacak maç hem şampiyonluk beklentisini, hem zorlu bir maçı hem de kaliteli bir futbolu vaat ediyor. İki takım da ligin standardının çok üstünde futbol oynayan ekipleri ve bu durumun vereceği keyfin hesaplanması zor.

Öte yandan Trabzonspor’un bu maçta 1 puanı alamasa bile bir sonraki hafta aynı senaryoyla yine şampiyon olabileceğini hatırlatmakta fayda var.