Trabzonspor Şampiyonluğu Ne Zaman Garantileyecek

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon fırtınalar estiren teknik direktör Abdullah Avcı önderliğindeki Trabzonspor, kupa için gün sayıyor.

Spor Toto Süper Lig’in şampiyonluk kupasını son olarak 1983 – 1984 futbol sezonunda Trabzon şehrine getirmeyi başaran Karadeniz Fırtınası, uzun yıllar süren bu hasrete nihayet nokta koyuyor.

Teknik direktörlüğe Abdullah Avcı’yı getirdikten sonra günden güne gelişen ve oynadığı futbolla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Bordo Mavililer, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda ligi çok erken kopardı.

Muhteşem bir form grafiğiyle bu sezona başlayan teknik direktör Abdullah Avcı ve öğrencileri, ilk 15 haftada tek bir mağlubiyet bile görmedi.

Karadeniz Fırtınası’nın bu gidişatı, daha 15 hafta geride kalmışken “kimse onları geçemez” yorumlarını yaptırtmaya dahi başlamıştı. Spor Toto Süper Lig’in 16’ncı haftasındaki Fraport TAV Antalyaspor mağlubiyeti bu sezonun ilk ve tek yenilgisi oldu. Bu yenilgi takımın ayaklarının yere basması için sonraki maçlarda çok hayırlı bile oldu.

Geldiğimiz noktada 13 maçlık bir namağlup seri yakalayan Trabzonspor, bu sezon Spor Toto Süper Lig’de sadece 1 kez mağlup oldu ve hanesine 29 maçta 70 puan ekledi.

Spor Toto Süper Lig’de geçmiş dönemde 70 puanla şampiyonluk görüldüğü düşünüldüğünde takımımızın ne büyük iş başardığı daha iyi anlaşılacaktır. Zaten 3 İstanbul takımının çok erken havlu attığı ligde, Trabzonspor’u yakın takibe alan İttifak Holding Konyaspor da geçtiğimiz haftalarda Trabzonspor’a mağlup olup bu yarıştan kopmuştu.

Tüm şehir şampiyonluğa odaklanmışken, bu şampiyonluk için artık sayılı haftalar kaldı. İşte Karadeniz Fırtınası’nın şampiyonluk hasretini dindirmesi üzerine en erken ihtimaller…

Trabzonspor İçin İlk İhtimal

trabzonspor

Trabzonspor için ilk ihtimal işine başka kimseyi karıştırmadan yoluna bakması. An itibariyle ikinci sırada yer alan İttifak Holding Konyaspor’un 55 puanı olduğu ve aradaki farkın 15 puana çıktığı düşünüldüğünde kalan 9 haftada şöyle bir senaryo ortaya çıkıyor.

Eğer İttifak Holding Konyaspor olur da tüm maçlarını kazanırsa, Trabzonspor’un kalan 9 haftanın 4’ünde galip gelmesi yeterli olacak. Başka bir açıdan önümüzdeki 4 haftada gelecek 12 puan, 17 Nisan 2022’deki Karagümrük maçını şampiyonluk maçına çevirebilir. Böyle bir ihtimal olursa bordo mavili takımımız, lig tarihinin en erken şampiyonu unvanını ele geçirecek.

Rakiplerin Puan Kayıpları Bekleniyor

Şampiyonluk için artık günleri sayan camiamız için bir diğer ihtimal ise rakiplerin puan kaybı yaşaması. An itibariyle gerçekleşmesi neredeyse imkansız olsa da İttifak Holding Konyaspor, İstanbul Başakşehir ve Fenerbahçe’nin de “matematiksel olarak” şampiyonluk şansları devam ediyor.

Buna karşın bu takımların ihtimalleri önümüzdeki 3 haftada bitebilir. Eğer İttifak Holding Konyaspor, bu 3 haftada 2 mağlubiyet 1 beraberlik yaşarsa hiçbir şansı kalmıyor.

İstanbul Başakşehir’in ise 2 beraberlikte dahi şansı tamamen sıfırlanıyor. Fenerbahçe’ye geldiğimizde ise onların sadece 1 maç kaybetme lüksü bulunuyor. Hal böyleyken Trabzonlular, önümüzdeki 3 maçta en erken şampiyonluk rekorunu daha da geliştirmek adına sadece kendi maçlarına değil rakiplerinin maçlarını da bekliyorlar.

Kupa için herkes sabırsızlanıyor!