Trabzonspor Roma Maçları Nasıl Tamamlandı

Avrupa Konferans Ligi için yapılacak elemelerde kuralar çekildiğinde Trabzonspor taraftarının gelmesinden mutlu olmayacağı ekiplerden biri Roma idi. Jose Mourinho yönetiminde yeni bir sayfa açmayı isteyen İtalyanlar bu turnuvanın favori ekiplerinden biri olarak Trabzon’a geldiklerinde de maçta neler yaşanacağı merak konusuydu.

Maç, son dakikalarında yenilen golle 2-1 Trabzonspor yenilgisiyle bitmiş olmasına rağmen herkes Karadeniz temsilcisinin oynadığı oyunu takdir etmiş ve bu takımda bir gelecek olduğunu görmüştü.

Trabzonspor’dan Tecrübe

Gerçekten Abdullah Avcı’nın ekibi inanılmaz baskılı bir oyun oynadı ve 2021/2022 sezonu itibariyle de özgüvenli bir takım görünümü kazandı. Ancak Roma’da oynanan ikinci maç genel olarak kontrolü Roma’da geçen bir maç oldu ve 3-0’lık yenilgi sonrası Trabzon Avrupa’ya veda etti.

Abdullah Avcı takımlarının genel olarak savunma konusundaki başarısı bilinse de 26 Ağustos’ta oynanan bu rövanş maçında açıkçası tam tersi bir görüntü hakimdi. Tabi bu noktada Roma’nın efsane teknik direktörü Jose Mourinho’nun da hakkını vermek gerek. Yeni transfer Siopis, Hamsik ve Bakasetas’tan oluşan Trabzonspor orta sahasını sürklase ederek merkezden bir oyunu hedefleyen Portekizli hoca istediğini de aldı ve takım savunmasına büyük sorunlar çıkarttı. Nitekim Abdullah Avcı konusunda tezatlığı yaratan durum da tam olarak bu.

Trabzonspor savunması o kadar kompakt bir savunmayı yapabilme konusunda en azından Roma sınavını iyi veremedi ve Abdullah Avcı’yı da kuvvetle muhtemel düşündürdü. Marek Hamsik’e özel önlem alarak ve onunla birlikte Trabzonspor savunmasını süpürerek hücum eden Roma oyuncuları çok rahat bir şekilde kazanmayı bildiler. Bu galibiyette iki takım arasındaki Avrupa tecrübesi de oldukça hissedildi.

Bardağın Dolu Tarafı

Trabzonspor iddialı transferler yaptığı, direksiyonu Abdullah Avcı’ya devrettiği bu sezonda Avrupa’da da ileriye gitmeyi hedeflemiştir tabii ki. Ancak Trabzonspor’u herkes için zor bir ekip haline getiren taraftarın da bu transferlerle ve oynanan oyunla birlikte şampiyonluğa dair olan özlemi ve iştahının kabardığını düşünüldüğünde Avrupa’dan elenmiş olmak en azından bu sezon adına Trabzonspor’un lige odaklanmasını sağlayabilir.

Ülke puanı nedeniyle her bir galibiyete ihtiyacımız olan bu dönemde gönül Trabzonspor’un da macerasına devam etmesiydi ama turnuvanın favorilerinden biri olan Roma’ya karşı özellikle ilk maçta ettikleri mücadele ve kazandıkları tecrübe bu elenmenin tesellisi olarak değerlendirilebilir.