Trabzonspor Plana Uydu Şampiyon Oldu

Geçtiğimiz hafta sonunda muhteşem bir şölenin eşliğinde Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu Şampiyonu olan Trabzonspor, başarıyı planlamaya borçlu.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu önderliğinde geride bıraktığımız Spor Toto Süper Lig 2020 – 2021 Sezonu’nun 10’uncu haftasından itibaren teknik direktör Abdullah Avcı ile çalışmaya başlayan Karadeniz Fırtınası, akılcı planlama ve transfer stratejisinin meyvelerini bu sezon topladı.

Geçen sezonun devre arasından itibaren kusursuza yakın bir planlamayı hayata adım adım geçiren Trabzonspor’da başarının asıl mimarları olarak (elbette futbolculardan sonra) teknik direktör Abdullah Avcı, Başkan Ahmet Ağaoğlu ve Asbaşkan Ertuğrul Doğan öne çıktılar.

Trabzonspor Tarihini Değiştiren Seçim

Geçtiğimiz sezona İngiliz teknik direktör Eddie Newton ile başlayan Karadeniz Fırtınası, ligin daha başlarından itibaren Eddie Newton önderliğinde bu işin olmayacağını fark etmişti.

Kulübün yönetim kadrosu tarafından yapılan bu erken teşhis sonrasında teknik direktör değişikliğine gidilmesine karar verildi. Bu teknik direktör değişikliğinde ilk tercih, o günlerde son olarak Beşiktaş’ı çalıştırmış ve başarısız bir dönem geçirmiş Abdullah Avcı olmuştu.

Asbaşkan Ertuğrul Doğan’ın bizzat yürüttüğü görüşmelerde ülke futbolunun en elit yerli teknik direktörlerinden olarak gösterilen Abdullah Avcı, projeye ikna olmuştu. Bir Karadeniz çocuğu olan Avcı, elbette Karadeniz Fırtınası’na hayır diyemezdi.

Abdullah Avcı ile Trabzonspor’un buluşmasında bazı soru işaretleri de yok değildi. Çünkü Abdullah hoca ne yazık ki kariyerinin geçmiş dönemlerinde büyük baskı altındaki tecrübelerinin bir kısmını kötü şekilde sonlandırmıştı.

Türkiye’de baskının en yüksek olduğu Trabzon şehrinde Avcı’nın neler yapacağı merak edilmekteydi. Bu merak haftalar geçtikçe cevabını bulmaya başladı ve Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’de sağlam adımlarla geldiğinin sinyalini verdi.

Teknik direktör Abdullah Avcı’nın elinde 2021 Ocak Transfer Dönemi’nde çok önemli yıldız transferler verildi. Bunlardan en dikkat çekenleri Bakasetas ve Berat Özdemir idi.

Bu iki ismin gelişiyle orta sahayı düzene sokmayı başaran Abdullah Avcı, bilhassa takım savunmasında yaptığı dokunuşlarla dikkat çekiyordu. Göreve geldiği ilk gün, takım savunmasını vurgulayan deneyimli teknik direktörün istediklerini bir bir gerçekleştirmesi herkesi mutlu ediyordu.

Kilit Nokta Sezon Başı

trabzonspor

Spor Toto Süper Lig 2020 – 2021 Sezonu’nda çok iyi sinyaller veren Trabzonspor için kilidin açıldığı asıl nokta bu sezonun başıydı.

Ligdeki diğer rakipleri daha teknik direktörlerinin veya başkanlarının kim olacağını tartışırlarken, Başkan Ahmet Ağaoğlu ve Asbaşkan Ertuğrul Doğan önderliğindeki yönetim çoktan transferleri bitirmişti.

Öyle ki daha yaz transfer sezonu açılmadan birçok oyuncu ile anlaşma imzalanmıştı. Takıma tecrübeli yıldız statüsünde Marek Hamsik gibi bir efsane katılmış, Sörloth’un yokluğu Andreas Cornelius ile doldurulmuştu.

Sonuç olarak Temmuz 2021’de Trabzonspor kadrosunu tamamlamış ve tam kadro kamp yapmaya başlamıştı.

Bu erken ve doğru planlamanın karşılığını çok çabuk alan Karadeniz Fırtınası, ilk günden beri yakaladığı saha içi saha dışı uyumla çok farklı şekilde şampiyonluğa koştu.

Bu anlayış gösteriyor ki yaşanan, son şampiyonluk olmayacak…