Trabzonspor Oynamadan Şampiyon Olabilir

Bu sezon gösterdiği şahane performans sayesinde ligin geriye kalan 4 haftasında tek bir puan dahi çıkarması durumunda şampiyonluğu garantileyecek olan Trabzonspor’da bu durumun heyecanı ve sevinci yaşanıyor. 38 yıl aradan sonra ilk şampiyonluğuna artık saatlerle ifade edilebilecek kadar kısa bir süre kalan Bordo Mavili takım bununla birlikte Antalyaspor ile kendi sahasında oynayacağı müsabakaya direkt olarak şampiyon unvanıyla çıkabilir.

Gözler Fenerbahçe’de

Bu sezon Süper Lig’de şahane bir performans sergilemeyi başaran Trabzonspor, ligin bitimine 4 hafta kala artık çok uzun süredir biten hasretini sonlandırmanın eşiğine gelmiş durumda.

Bordo Mavili takım ligin 34’üncü haftasında konuk olduğu Adana Demirspor deplasmanından çıkardığı 3 puan sayesinde geriye kalan 4 haftadaki puan ihtiyacını 1’e kadar düşürdü. Ligin 35’inci haftasında kendi sahasında konuk edeceği Antalyaspor maçından çıkacak tek bir puan dahi Trabzonspor’u şampiyon yapacak.

38 yıl aradan sonra ilk kez şampiyon olmaya çok yaklaşan Karadeniz Fırtınasında bu durumun heyecanı bitmiyor. Şehre gidecek tüm ulaşım araçları artık tamamen doldu ve tüm firmalar ekstra bilet koyuyorlar.

Bununla birlikte takımın Antalyaspor maçından çıkacak 1 puanla şampiyon olması çok büyük bir avantaj ancak Abdullah Avcı’nın takımı maça direkt olarak da şampiyon unvanıyla çıkabilir. Haftanın açılış maçında Fenerbahçe ile Gaziantep FK arasında oynanacak müsabakadan çıkacak sonuç da bu durumu belirleyecek.

Fenerbahçe eğer Gaziantep FK karşısında sahadan puan kaybı yaşayarak ayrılırsa Trabzonspor direkt olarak şampiyonluğunu garantilemiş olacak. Bu açıdan bu haftayı hiçbir zaman unutamayacağı kesin olan Bordo Mavili takım adına artık her şey peri masalı gibi gidiyor.

25 Haftadır Lider

Öte yandan takımın bu şahane sezonunu sezon sona erince bir kez daha gözden geçirmek gerekecek ancak Abdullah Avcı ve öğrencilerinin 9’uncu haftada oynanan Fenerbahçe derbisinde alınan galibiyetten sonra liderlik koltuğundan hiç inmediğini hatırlamakta fayda var.

Bordo Mavili takım çok tartışmalı geçen maçta aldığı liderlik koltuğunu hiçbir rakibine bırakmadan bugüne kadar gelmeyi başardı. Bu bağlamda Karadeniz temsilcisinin bu şampiyonluğu ne kadar istediği ve lider olabileceğine ne kadar inandığını anlamak da çok mümkün.

38 yıl aradan sonra gelecek olan şampiyonluk çok daha erken gelebilirdi ancak takımın zaten Mart ayında çok ciddi bir avantaj elde ederek ligi şampiyon bitirdiği konusunda rakipleri dahi hemfikirdi. Bu bağlamda Bordo Mavili takım malum olanı ilan etmekten başka bir şeye heyecanlanmıyor.

Futbolun hemen hemen tüm doğrularını yerine getiren bir oyuncu kadrosu, bu kadroyu iyi bir şekilde idare eden teknik direktör ve her ne olursa olsun takımını desteklemekten hiç vazgeçmeyen bir taraftar grubuyla bu sezon bir rüya gibi geçti.

Trabzonspor adına bundan sonrası bir hegemonyaya çevrilebilecek mi bunu da zaman gösterecek.