Trabzonspor İlk Mağlubiyetini Aldı

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında Nuri Şahin yönetiminde oldukça beğenilen bir oyun tarzı yakalayan Antalyaspor’un konuğu olan Trabzonspor, 1-0 öne geçtiği maçta 2-1 mağlup oldu ve bu sezon ilk kez mağlubiyeti tattı.

Antalyaspor’un oldukça baskılı bir oyun oynadığı, Trabzonspor’un fırsatlar bulduğu maç oldukça fazla heyecana sahne olurken, Trabzonspor adına bu maçtan çıkarılacak çok fazla ders var.

Lider Trabzonspor’u Herkes Yenmek İster

2020/2021 sezonunun 29’uncu haftasından bu yana Süper Lig’de oynadığı herhangi bir resmi maçta mağlup olmayan Trabzonspor’un rekor serisini bozan takım yine bir başka Akdeniz ekibi Antalyaspor oldu.

Sezon başından beri aldığı sonuçlarla lig yarışında büyük bir avantaj elde eden ve kimilerinin şampiyon olarak şimdiden nitelendirmeye başladığı Trabzonspor, Antalya’da Cornelius’un kafa vuruşuyla öne geçmeyi başardıysa da özellikle Nwakaeme’nin sakatlığından sonra Antalya kalesinde başka tehlikeler yaratmakta zorlandı.

Bulduğu fırsatları alışıldığı gibi olgunlaştıramayan Trabzonspor, Antalyaspor’un baskılı oyununa cevap vermekte de zorlandı. Sezon başından beri takımın en zayıf hattı olarak gösterilen savunma hattının bu özelliği istatistiklere de yansımış ve Trabzonspor ligde kalesinde en çok şut gören takım olarak öne çıkmıştı.

Ancak Uğurcan Çakır’ın ve hücum oyuncularının ekstra performansı sayesinde maçlardan puan veya puanlarla ayrılmayı başaran Trabzonspor, bu maçta Uğurcan’ın da performansı dalgalanmaya başlayınca yenilgiden kurtulamadı.

Aslında Bordo Mavililer için tehlike çanlarının çalmaya başlaması daha önceki haftalara denk geliyordu ve özellikle 15’inci haftada oynanan Adana Demirspor maçından 2-0 galip ayrılmasına rağmen kimse Trabzonspor’un performansından memnun kalmamıştı.

Adana temsilcisini ağırladığı maçta da kalesinde pek çok tehlike yaşayan Trabzonspor, o maçta yine kalecisi Uğurcan ve ön hattaki yıldızları Marek Hamsik ve Anthony Nwakaeme’nin ekstra performanslarıyla maçtan galip ayrılmayı başarmıştı.

Takım olarak bir oyun olgunlaştıran ve gün geçtikçe daha iyiye giden Antalyaspor karşısında istenenlerin sahaya konamamış olması, Trabzonspor’un 29 haftalık yenilmezlik serisini sona erdirirken, unutulmaması gereken noktalardan birisi de herkesin lideri yenmek isteyeceği ve baskının her zaman zirvedeki takımda olacağı olmalı.

Abdullah Avcı’nın Açıklamaları

Trabzonspor’un başına geçtiği günden bu yana takımın her bir parçasının performansını hemen hemen iki katına çıkartan ve Trabzonspor’un bu sezonki başarısının mimarı olan Abdullah Avcı’nın Antalyaspor mağlubiyeti sonrası yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi.

Süper Lig’de oynanan ilk 15 haftada pek çok övgüyle karşılanan takımının şampiyonluk yürüyüşündeki gidişatına dair sorulara genel olarak her maça ayrı odaklandıklarını ifade eden Abdullah Avcı, 16’ıncı haftada gelen mağlubiyetten bahsederken Antalya’ya rekorlarla geldiklerini hatırlatan ifadeler kullandı.

Antalya’ya rekorlar ile geldiklerini ve sadece bir 3 puan kaybettiklerini belirten Trabzonspor’un teknik direktörü, ilk 15 haftadaki geleneğini de bu anlamda bozmuş oldu. Trabzonspor’un her ne kadar iyi sonuçlar gelse de oyununda yaşanan düşmeyi toparlayabilmek adına devre arasına en az kazayla girmesi gerekiyor gibi duruyor.