Trabzonspor Bazı İsimlerden Vazgeçemedi

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda şampiyonluğu kucaklayan Trabzonspor, 38 yıllık hasrete efsane bir kadroyla son vermeyi başardı.

Bordo mavili takımımız başından sonuna kadar zirvede götürdüğü Spor Toto Süper ig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda şampiyonluğa aslında Ocak 2022’den itibaren ulaşmış sayılıyordu.

Zira o dönemlerde dahi başta İstanbul’un doğal şampiyonluk adayı 3 büyüklerine karşı olmak üzere, Spor Toto Süper Lig’deki diğer rakiplerine büyük fark atan Trabzonspor herkesin favorisi olmuştu.

Yine de teknik direktör Abdullah Avcı önderliğinde işini şansa bırakmayan Karadeniz Fırtınası, üzerine düşeni en iyi şekilde yapıp Spor Toto Süper Lig tarihinin en erken şampiyonu olma rekorunu egale etmeyi başardı.

Bu başarıda en büyük pay elbette takıma liderlik eden teknik direktör Abdullah Avcı ve onun göreve gelmesinde ve hatta istediği kadroyu kurmasında dahi büyük emekleri olan Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun idi.

Bununla birlikte elbette sahada mücadele eden futbolcular da ellerinden geleni yaparak Trabzonspor tarihine geçen bu şampiyonlukta hiç silinmeyecek izler bıraktılar.

Trabzonspor Kaptanıyla Şampiyon

trabzonspor

Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda şampiyonluğa ulaşırken kaptan geminin dümenini bir an olsun bırakmadı.

Bordo mavili formayı giymeye başladığı günden beri Türkiye’nin tartışmasız en iyi yerli kalecisi olarak gösterilen ve hatta son sezonlarda gösterdiği performanslarla Uruguaylı efsane Fernando Muslera’dan bile iyi olduğu aşikar olan Uğurcan Çakır, teknik direktör Abdullah Avcı’nın da en güvendiği isimdi.

Birçok maçta takımımızın puan veya puanlar almasında birincil etken olan Uğurcan Çakır, kart cezalısı olduğu 2 maç dışında 36 karşılaşmanın tamamında 3228 dakika forma giydi.

Uğurcan Çakır’dan daha az süre almasına karşın daha fazla maçta forma giyen tek isim ise Danimarkalı forvetimiz Andreas Cornelius oldu.

Takımın en çok süre alan oyuncuları listesinde Uğurcan Çakır’ın ardından Brezilyalı defans oyuncumuz Vitor Hugo geldi. Savunmanın kumandanı Vitor Hugo, tamamına ilk 11’de başladığı 29 maçta bir savunmacıdan beklenmeyecek bir dikkatte oynayarak 2 sarı kart 1 kırmızı kart ile sezonu tamamladı.

Forvette Büyük İstikrar Yakalandı

Takımın birbirleriyle uyumu ve kimyası konularında çok titiz olan teknik direktör Abdullah Avcı, özellikle forvet mevkiinde oyuncularından formayı kolay kolay almadı.

Takımın süper yıldızı konumunda olan Anthony Nwakaeme sakatlıklar haricinde 27’si ilk 11 olmak üzere 30 maçta görev aldı. Bu istikrar ona 13 gol 10 asist yapma şansı ve Trabzonspor’a da tam 23 gollük skor katkısı getirdi.

Takımın forveti Andreas Cornelius 28 kez ilk 11 başladığı sezonu 37 maçta 2430 dakika süre alarak bitirirken o da 15 gol 3 asist ile mükemmel bir periyot geçirdi.

Takımımızın hücum bölgesinde ofansif orta saha olarak görev yapan Anastasios Bakasetas ve Abdülkadir Ömür ise 2281 ve 2188 dakika süreler alarak üzerlerine düşeni yaptılar ve Trabzonspor’un en güvendiği isimler arasına girdiler.