Trabzonspor 4. Hafta Değerlendirmesi Nasıldı

Trabzonspor, hem sezonu en erken açacak takımlardan birisi olması nedeniyle hem de Abdullah Avcı’nın disiplininin etkisiyle kadrosunu da en erken tamamlayan takım oldu. Bordo Mavililer, rakiplerine nazaran çok daha erken bir tarihte kadrolarındaki eksikleri tamamlamışlardı.

Bu durum Trabzonspor’a ciddi avantajlar sağlarken, oyuncu kalitesi konusunda ise yabancı kuralı adı verilen garabetin en büyük mağdurlarından birisi de yine Trabzonspor olacak gibi görünüyor.

Trabzonspor Kuralzede

Sezonun ilk derbisinde Galatasaray’ı sahasında ağırlayan Trabzonspor’da 37. Dakikada yapılan taktik değişiklikler Abdullah Avcı gibi bir hocanın kariyerinde belki de hiç yoktur. Esasında sahaya 4 yerli ile çıkan Abdullah Avcı, erken değişiklik yaparak çıkardığı İsmail Köybaşı ve Abdülkadir Ömür’den birini ve hatta ikisini de sonradan oyuna dahil etse daha iyi olabilirdi.

Hatasından erken dönen hocaya bu durum amiyane tabirle eksi yazacak. İsmail Köybaşı oldukça yetersiz bir oyuncu iken Abdülkadir Ömür ise mental anlamda tamamen bitmiş durumda. Takım, beklenen yerde veya belki beklenenin biraz daha üstünde olabilir ancak Abdullah Avcı’nın o kadar formda olmadığını söylemek mümkün.

Bordo mavili Trabzonspor, defanstaki oyuncuları böyle devam ederse çok büyük problemler yaşayabilir. İlk golde Edgar Ié’nin çevre kontrolü dahi yapmadan Uğurcan’a verdiği pasın gol olması bireysel bir hata olarak görülebilir.

Ancak özellikle ikinci golde Berat Özdemir’in Emre Kılınç’ı kovalamaması, akın her ne kadar Trabzonspor’un solundan gelişiyor olsa da sağ taraftaki akıl almaz boşluk gibi sorunları Abdullah Avcı’nın tespit edip en kısa sürede çözmesi gerekecek.

Bireysel Performanslar Trabzonspor’da

Öncelikle Abdullah Avcı her ne kadar formsuz olsa da ilk 11’inde aksayan iki oyuncuyu da radikal bir biçimde oyundan alması cesurca ve takdire şayandı. İsmail Köybaşı, yabancı kuralı garabetinin neticesinde oynuyor ve Trabzonspor için yetersiz bir oyuncu. Her ne kadar çizgiden top çıkarsa da Yusuf Sarı da vurdumduymazlığı başta olmak üzere Trabzonspor adına olumsuz bir oyuncu görüntüsünde.

Abdülkadir Ömür ise psikolojik açıdan sporcuların ne gibi zorluklar yaşadığının bir kanıtı. Baskıyı kaldıramıyor ve bu durum onu her geçen gün daha kötü etkiliyor. Nwakaeme ve Hamsik ise inanılmaz performanslarıyla Trabzon camiasını oldukça mutlu etmişlerdir.

Nwakaeme’nin bu performansı taraflı tarafsız herkesin imreneceği ve takımında isteyeceği bir oyuncunun performansı. Türkiye Ligi içerisinde bire bir pozisyonda bu kadar rahat adam geçen başka bir oyuncu yoktur.