Trabzonspor 12’inci Hafta Değerlendirmesi

Süper Lig’in 12’inci haftasında Beşiktaş’a konuk olan Trabzonspor, evinde oldukça güçlü bir performans gösteren Beşiktaş’ı kuvvetli oyun planını sahaya yansıtarak 2-1 mağlup etmeyi başardı ve bu galibiyetle Siyah Beyazlı rakibinin 10 puan önüne geçmiş oldu.

Beşiktaş karşısında eksik bir kadroyla çıkan ve maç içerisinde de daha da eksilen Trabzonspor, tüm bu olumsuzluklara rağmen bulduğu fırsatları iyi değerlendirmeyi başardı ve milli araya kuvvetli liderliğini perçinleyerek girmeyi bildi.

Trabzonspor’dan Mesaj Var

Süper Lig’in 12’inci haftasında dramatik bir biçimde ayrıldığı eski takımına konuk olan Abdullah Avcı, Trabzonspor’un başında 1 seneyi dolduracağı şu günlerde sezonun en değerli galibiyetlerinden birini almayı başarmış oldu.

Kuşkusuz sahada oyuncular oynar ve maç başlamadan yapılan planlar bir anda devre dışı da kalabilir ancak futbolun artık iyiden iyiye bir teknik direktör oyunu olduğu bu dönemde oyuncuların aldıkları talimatlara uyabilmesi ve maç boyu odağını koruyabilmesi en zor dış saha maçlarında bile galibiyeti getirebilir.

Nitekim 6 Kasım tarihinde oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçında da gerçekleşen senaryo tam olarak böyleydi. Her ne kadar bu sezona istediği kadar başlamamış olsa da evinde çok kuvvetli bir takım olan Beşiktaş’a topu bırakmayı tercih ederek oynadığı oyunda bulduğu çok önemli fırsatlardan ikisini gole çevirmeyi başaran Trabzonspor, bu golleri her iki yarının da uzatma dakikalarında attı.

Bu gollerin uzatma dakikasında geliyor olmasından çıkarılacak en önemli mesaj, rakibin oyunun veya yarının bittiğini düşündüğü anlarda Trabzonspor’un odağını hiç kaybetmemiş olması olarak düşünülebilir.

Şampiyonluk yolunda çok iyi kenetlenen ve ciddi bir takım oyunu oynamayı başaran Trabzonspor, sezon başından bu yana dağınık bir görüntü sergileyen Beşiktaş’ın bu defolarını iyi analiz ettiğini kanıtlamış oldu.

Beşiktaş maçında puan kaybetmesiyle aradaki farkın azalmasını bekleyen rakiplerine de ciddi bir mesaj veren Trabzonspor, uzun bir süre daha liderliğe bir başkasını yaklaştırmama niyetinde olduğunu bu galibiyetle tescilledi.

Abdullah Avcı’nın Alternatifleri De Güçlü

Trabzonspor’un başında 1 senesini dolduran ve bu 1 sene içerisinde en kuvvetli teknik direktör-takım birlikteliklerinden birini oluşturan Abdullah Avcı, geçmiş senelerde başına bela olan taktik ısrarından vazgeçmeyi bildiği için başarısı katmerleniyor.

Rakiplerinin oynadığı oyunlara göre şekil almayı bilen ve alternatif oluşturan Abdullah Avcı ve öğrencilerinin bu zihniyeti, onlara Beşiktaş gibi ana planı çok baskın bir takımın sahasında üst üste galibiyetler getirebiliyor.

Geçtiğimiz sezonun ikinci devresinde oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçının bir benzeri ve hatta belki de aynısı bir senaryoyu oynatan Abdullah Avcı, İstanbul’dan yine başarıyla ayrılmayı başardı.

Trabzonspor kadrosunun darlığına ve sakatlıklara ne kadar daha dayanabilir bunu zamanla göreceğiz ancak bu kuvvetli birlikteliğin bu sezonun hikâyesine şartlar ne olursa olsun yazılacağı ortada. Tabii bununla birlikte Trabzonspor da bu dezavantajlarının farkında olarak devre arasında kadrosuna eklemeler yapacaktır.