Trabzon’da ‘Özkan Sümer Futbol Akademisi’ Faaliyete Girdi

Trabzon Spor kulübünde futbolculuk teknik direktörlük ve başkanlık görevlerini yerine getiren Türk futbolunun duayen isimlerinden Özkan Sümer’in adının verildiği futbol akademisi kutlamalar ile açıldı.

    108 yatak kapasitesi,48 odası, fitnes salonu, yemekhanesi, idari birim ofisleri, 3 doğal çim sahası, 2 suni çim sahası, basketbol sahası, tenis kortu, ve sosyal yaşam alanlarını bünyesinde bulunduran Özkan Sümer Futbol akademisi kutlamalar ile 18 aralık 2020 tarihinde hizmet vermeye başladı.

Vali İsmail Ustaoğlu’ndan yeni tip koronavirüs(Kovid-19) açıklaması

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu yaptığı konuşma esnasında, açılış törenini koronavirüs pandemisi (Kovid-19) nedeni ile istedikleri gibi coşkuyla gerçekleştiremediklerini ve Trabzonspor Kulübü için büyük önem taşıyan Özkan Sümer Futbol Akademisi’nin açılış töreninde halkı ve sporcuları bir araya getiremediklerini de dile getirdi.

Konuşmasının devamında Vali İsmail Ustaoğlu, Özkan Sümer’in Trabzon için büyük önem taşıdığını şu sözlerle ifade etti: ‘Trabzonspor dendiği zaman başta Ahmet Suat hocamız ve Özkan Sümer hocamızı hatırlıyoruz.

Trabzonspor ile özdeşleşmiş isimler bunlar. Burada kıyamete kadar anılacak çok güzel bir tesise Özkan Sümer’in isminin verilmesinden dolayı yönetimi kutluyorum. Böyle kıymetli şahsiyetlerimizin hatırlanmasını çok önemli buluyorum.’

Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Ömer Sağıroğlu yaptığı konuşma esnasında da Özkan Sümer’in önemini dile getirirken ‘Trabzon’un ve Trabzonspor’un yetiştirdiği en değerli spor adamlarından biri olmasının yanı sıra Türk futbolunun değişim ve gelişiminde de büyük rol üstlenmiş olduğunu’ da dile getirdi.

Kutlamalara koronavirüs(Kovid-19) nedeni ile katılamadı:

Koronavirüs(Kovid-19) pandemisi ve geçirdiği birkaç rahatsızlık nedeni ile kutlamalarda yer alamadığını bildiren Trabzon Valisi İsmail Sağıroğlu ‘Türkiye’de altyapı kavramının olmadığı yıllarda büyük bir devrimi gerçekleştirerek Türk futbolun çehresini değiştiren, attığı bu adımlarla Trabzon’da sporun her alanında gelişimin öncüsü olan Özkan Sümer benim de şahsen futbol ve yöneticilik hayatıma dokunmuş biridir.

Kendisinin kurduğu genç takımda ben de forma giymiş, Trabzonspor armasını gururla taşıma fırsatı bulmuştum. Ardından 2001-2002 yıllarında kendisinin başkanlığında kulübümüzde yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum. Bu anlamda şahsım ve kulübümüz adına kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük spor adamlarından biri olan Özkan Sümer’in adını verdiğimiz tesisin açılışından bir kez da mutlu olduğumu ve gurur duyduğumu ifade ediyorum.’ Sözlerini de ekledi. 

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen de sessiz kalmayarak Özkan Sümer ile ilgili ‘Trabzonspor’un yanı sıra Türkiye’deki birçok futbol kulübü ile Milli Takım’da antrenörlük, Türkiye Futbol Federasyonu’nda da başkanvekilliği yapan Özkan Sümer’in bu şekilde ödüllendirilmesinin Türk futbolu adına gurur verici olduğunu’ konuşmasını tamamladı.

Açılış töreninde Garnizon Komutanı Erem Canbolat, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu , Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, TFF Trabzon Bölge Müdürü Serdar Bali, Trabzon Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Cahit Erdem, Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Emin Kahraman ve Yönetim kurulu üyeleri de Trabzon için büyük önem taşıyan  Özkan Sümer Futbol Akademisi’nin içerisinde yer aldılar.