Süper Lig’de Bu Sezon Çok Sayıda Yabancı Futbolcu Şans Buldu

Süper Lig’de 2022 – 2023 sezonu, geçmiş sezonlara kıyasla çok daha zevkliydi. Bilhassa Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki rekabetin izleyenlere fazlasıyla zevk verdiğinden bahsedebiliriz.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Süper Lig’de 8+3 yabancı kuralı mevcut! Bir başka deyişle, takımlar, sahaya çıkan ilk 11’de en az üç yerli futbolcuya yer vermeliler! Böyle bir zorunluluk bulunuyor. Süper Lig’e son yıllarda birbirinden kaliteli yabancı futbolcular geliyor. Bilhassa 2022 – 2023 sezonunda Mauro Icardi, Vincent Aboubakar, Enner Valencia, Michy Batshuayi, Dries Mertens, Marek Hamsik gibi futbolcuları ligimizde izledik.

Yabancı Futbolcular Daha Çok Süre Aldılar

Bu sezon Süper Lig’de 19 takım vardı. Her takımda en az on yabancı futbolcunun yer aldığını düşünürsek ligimizin yabancı futbolcu bakımından bir hayli zengin olduğunu söyleyebiliriz. İstatistikler de bu önermenin doğru olduğunu gösteriyor. 2022 – 2023 sezonunda Süper Lig’de forma giyen yabancı futbolcuların 375 bin 512 dakika sahada kaldıklarını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yetişen yerli futbolcular ise 179 bin 920 dakika süre aldılar. Yabancı futbolcuların sahada kalma oranı yüzde 60,9 iken yerli futbolcularınki yalnızca yüzde 29,1! Buna bir de yurt dışında yetişmiş yerli futbolcuları eklemeliyiz. Onlar da 2022 – 2023 sezonunda sahada 61 bin 994 dakika kaldılar.

Galatasaray yabancı futbolculara en çok süre veren takım oldu. Sarı kırmızılı takımın kadrosunda bu sezon 16 yabancı futbolcu vardı. Söz konusu yabancı futbolcuların sahada 23 bin 773 dakika ter döktüklerinden bahsedebiliriz. Galatasaray forması giyen yerli futbolcular yalnızca 8 bin 907 dakika sahada kalabildiler. Galatasaray dışında yabancı futbolculara en çok süre veren takımlar arasında Kasımpaşa, Fatih Karagümrük, Trabzonspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe yer alıyor.

Süper Lig’de yerli futbolculara en çok şans veren takımın Ümraniyespor olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul temsilcisi bu özelliğiyle dikkat çekti. Ancak, bu durum biraz da Ümraniyespor’un kadrosunun Süper Lig’deki diğer takımlara kıyasla daha zayıf olması ile alakalı! Son olarak, bu sezon en çok yabancı futbolcu oynatan kulübün Başakşehir olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul temsilcisi, 22 yabancı futbolcuya süre vererek rekor kırdı.

Süper Lig’de En Golcü İsimler Yabancı Futbolculardı

Süper Lig’deki kulüplerin neredeyse tamamının hücum hattında birbirinden önemli yabancı forvetler bulunuyor. 2022 – 2023 sezonunun gol kralı Enner Valencia oldu. Ekvadorlu oyuncu, 29 golle gol kralı oldu. Enner Valencia’yı Mbaye Diagne, Mauro Icardi ve Fabio Borini takip etti. Bu üç oyuncu da sezona damga vuran isimler arasında yer aldılar.

Süper Lig’de en çok gol atan yerli futbolcu Umut Nayır oldu. 1993 doğumlu oyuncu, söz konusu performansı sayesinde milli takıma seçildi. Hatta, oyuncu yaz transfer döneminin gözdesi haline geldi. Umut Nayır’ı Galatasaray ve Fenerbahçe istiyor.