Sporun Etimolojisi

   Sıkça kullandığımız spor kelimesi, Türkçe’ye Fransızca’da da aynı anlamı taşıyan sport kelimesinden geçmiştir. Kelimenin anlamına ve kökenine bakacak olursak; eski Fransızca’da eğlence, fiziksel ve zihinsel zevk anlamını taşıyan desport kelimesine dayanır.

Sporun Anlamı

    Spor, önceden belirlenmiş kurallara riayet edilerek bireysel veya takım halinde yapılan, genel olarak rekabete dayalı yarışma, kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel ve zihinsel aktivitelerin tümüdür. Sporların neredeyse tümü fiziksel ve zihinsel dayanıklılık, esneklik bazlı ve bunların birleşiminden oluşmuş aktivitelerdir.

Sporlara Örnekler

    Güç bazlı sporlara fitness, powerlifting, halter; dayanıklılığa ve vücut uyumluluğuna yüzme, atletizm; esneklik bazlı sporlara jimnastik, pilates gibi sporlar örnek verilebilir. Bu unsurların çoğunu içinde bulunduran ve bunların birleşiminden oluşan sporlara ise futbol, basketbol, taekvando, judo gibi sporlar verilebilir.

Tüm Sporların Futbol Olarak Nitelendirilmesi

   Futbol on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü bir topla oynanan takım sporlarından birisidir.21.yüzyıl itibarı ile dünya üzerinde 200’ün üzerinde 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanan spor olup dünya üzerindeki en popüler spordur.

Futbolun Etimolojisi

   Futbol kelimesi Türkçe’ye İngilizce’deki football kelimesinden geçmiştir. İngilizce anlam olarak ayak topu anlamına gelmektedir.

Dünya Üzerinde Modern Futbolun Gelişimi

   Modern futbolun kuralları 19.yüzyıl ortalarında İngiltere’deki özel okullarda farklı kurallarla oynan futbol biçimlerine dayanmaktadır. Futbolun ilk kuralları 1848 yılında Cambridge Üniversitesi’nde oluşturulmuştur. Bu kurallar oluşturulmasına rağmen pek değer görmedi.

İngiltere’de Kurulan İlk Kulüpler

1857 yılında, eski öğrenciler tarafından kurulan Sheffield Football Club,1867 yılında Sheffield Futbol Derneğinin kurulmasına önayak oldu. John Charles Thring’de 1862’de yeni kurallar oluşturmuştu.

Spor Eşittir Futbol

   Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde en çok popüler olan spor olan futbol oynamasıyla da izlemesiyle de keyif veriyor. Pek çok kesimde ve kişilerde ise spor deyince akla sadece futbol geliyor. Aslında bu çok yanlış bir düşünce. Yüzlerce sporun olduğu dünyada sporu sadece futbol olarak görenlerin sayısı oldukça fazla.

Ülkeler arasında savaş ve barış dahi başlatabilecek kadar güçlü bir iletişim ağı olan futbol, kendisini futbola adeta adamış olan oyuncular ve taraftarlardan oluşmakta. Kamuoyunun ve taraftarların bu konuda bilinçlendirilmesi çok önemli olsa da bugüne kadar bu konuya yeterli değer verilmedi.