Spor Eşittir Futbol

Futbol diğer spor branşlarına bakıldığında onlara göre dünya genelinde en çok sevilen, tercih edilen ve izlenen spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar fazla tercih edilmesi ve bu alanda pek çok faaliyet gösterilmesi açısından spor eşittir futbol diyebilmekteyiz.

Futbolun Birleştirici Gücü

Milyonlarca kişi sporcu veya seyirci konumunda futbol sporuna katılım sağlamaktadır. Herkesçe sportif bir faaliyet olarak kabul gören futbol sadece gençlerin değil, çocukların, her yaştan bireyin ruhen ve bedenen sağlıklı bir gelişim sağlaması açısından buna ek olarak sosyolojik ve psikolojik açıdan da toplum yaşamına uyum sağlayarak katkı bulunmaları ile bir eğitim aracı olarak güçlü rol oynamaktadır.

Futbol her kesimden bireylerin mesleki konumlarının ve statülerinin her ne olursa olsun tüm insanların yaşamlarını renklendiren, onlara heyecan ve mutluluk ortamı yaratan geniş bir spor branşı olarak ortaya çıkmıştır. Çeşitli dil, din, ırk ve coğrafyadan bireylerin hepsinin aynı ölçüde ilgisini çekebilen evrensel bir spor olarak etkisini sürdürmektedir.

Ülkemizde Futbol

Ülkemiz son 20 yıldan itibaren futbol ülkeleri arasındaki yerini almıştır. Genç nüfusun fazla olması ve gençlerin futbola karşı olan ilgisi ülkemizde futbolu ileri seviyelere taşıyarak gelişimini sağlamıştır. Galatasaray‘ın UEFA Kupası’nı alması, Milli takımın 2002 yılında Dünya 3.’lüğü alması ve bunlara ek olarak Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray ve Fenerbahçe‘nin gözle görülür muhteşem başarısı ülkemizi adeta futbol branşında dünyaya duyurmuştur ve bunun sonucu olarak artık dünyanın sayılı futbolcuları ülkemizi tercih ederek yeni yetişen genç oyunculara örnek olarak omlara ilham kaynağı sağlamışlardır.

Futbolun bir zıtlıklar oyunu olması olayı, oynayan ve seyreden kişileri yeni heyecanlara sürüklemesi nedeni ile diğer spor dalları arasında kendisine güçlü ve özel bir yer edinmesine de neden olmaktadır. İnsan davranışlarında bulunan hissiyatlar beraberinde grup olma, bir gruba ait olma iç güdüsünü artırarak futbol kulüplerine olan ilgiyi de artırmaktadır. Futbolun oluşumu açısından hemen hemen her alanda herkesçe kolay bir şekilde oynanabilen basit bir kitle eğlence aracı olması var olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. İçinde bulunmuş olduğumuz teknoloji çağının bir gereği spor sahaları, malzemeleri, eğitim araç gereçlerindeki gelişmeler, futbola hızlı bir yükseliş fırsatı kazandırmıştır.

Bunların doğrultusunda milyonları peşinden koşturan futbol, medya ortamlarında sürekli bir şekilde konuşulup hakkında pek çok şey yazılmaktadır. Futbol programları saatlerce sürmekte ve insanlar sonucu belli olan maçları bu programlar aracılığıyla tartışmaktadır. Ulusal takımların sahip olduğu başarılar bir prestij kanıtı ve bir onur kaynağı olarak algılanarak toplumsal morali en üst düzeyde tutmaktadır. Futbolun bu görünmez etkili gücü ve ekonomiye olan büyük katkısı göz önünde bulundurulduğunda özellikle şehir takımlarının bir üst lige çıkabilmek için göstermiş oldukları sürekli çaba durumuna her daim katkı koymak gereklidir.