OLİMPİYAT ŞAMPİYONU BUSENAZ SÜRMENELİ’Yİ GELİN BİRLİKTE TANIYALIM

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda adeta tarih yazarak altın madalyanın sahibi olan Busenaz Sürmeneli, elde ettiği bu başarı ile bütün Türkiye’yi gururlandırdı. Olimpiyat Oyunları’nda boynuna astığı altın madalya ile bizlerin gözlerini sevinç gözyaşlarıyla dolduran milli boksör Busenaz Sürmeneli’yi gelin birlikte tanıyalım…

Busenaz Sürmeneli Kimdir?

Türk Spor Dünyasına, geçtiğimiz günlerde sona eren 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar boksta 69 kiloda ilk altın madalyayı kazandıran isim olan Busenaz Sürmeneli, 25 Haziran 1998 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Spor kariyerine henüz daha 10 yaşındayken futbol oynayarak başlayan 23 yaşındaki milli boksör, daha sonra ailesinin Trabzon’a taşınmasıyla birlikte Trabzonspor altyapısında boksa başladı. Hala bordo – mavili ekibin çatısı altında boks hayatına devam eden Busenaz, öte yandan eğitim hayatına da oldukça önem vererek Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu.

Trabzon’a Taşınmaları Hayatını Değiştirdi

Karadeniz’e taşınmadan önce Bursaspor’un kadın futbol takımının altyapısına katılarak kendisine spor dünyasında çok farklı bir rota belirleyen milli boksör, babasının işleri nedeniyle şehir değiştirmelerinden dolayı aynı zamanda eniştesi olan antrenörü Cahit Süme’nin teşvikiyle boksa başladı. Süme’nin ‘Sevmezsen bırakırsın’ dediği boks hayatı kısa zamanda Busenaz’ın vazgeçilmezi oldu.

İlk Şampiyonluk Yıldızlar Kategorisinde Geldi

Adını Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen 2020 Olimpiyat Oyunları ile bütün dünyaya duyuran Busenaz Sürmeneli, ilk şampiyonluğunu yıldızlar kategorisinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda elde etti. Gösterdiği bu performansla dikkatleri üzerine çeken milli boksör, henüz Genç Milli Takım’ındayken gelen özel istekle Büyükler Kadın Boks Milli Takımı’nın hazırlık kapmına davet edildi.

Olimpiyatlara Kadar 8 Altın Madalya

Gelecek vadettiği için Büyükler Kadın Boks Milli Takımı’na davet edilen Busenaz Sürmeneli, 2019 yılında Rusya’nın ev sahipliği yaptığı 22 Yaş Altı Avrupa Boks Şampiyonası’nda altın, Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Uluslararası Eli Boks Turnuvası’nda altın, yine Rusya’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda altın madalyaya ulaştı. Öte yandan Nations Cup Uluslararası Boks Turnuvası gibi organizasyonlarda kazandığı şampiyonluklarla birlikte o yıla kadar toplam 8 altın madalyanın sahibi oldu.