Geri Dönüşlerin Takımı Trabzonspor

Süper Lig’in en büyük şampiyonluk adaylarından Trabzonspor, 1 seneden bu yana çalıştığı hocası Abdullah Avcı ile birlikte peri masalı yaşamaya devam ediyor.

Ligin 11’inci haftasında kendi sahasında oynadığı Karadeniz Derbisinde Çaykur Rizespor karşısında aldığı galibiyetle koltuğunu sağlamlaştıran Trabzonspor’da yaşanan peri masalına rekor üstüne rekor da ekleniyor.

Trabzonspor’un Galibiyete Yatkınlığı

Abdullah Avcı Süper Lig’in şüphesiz en çok öne çıkan teknik direktörlerinden birisi olarak bilinir. Özellikle Başakşehir ile birlikte sistematik bir biçimde kaydettiği gelişme, şampiyonluğa yaklaştığı sezonlarda takıma oynattığı oyuna rağmen hocanın eleştirildiği ve eksik görüldüğü noktalar da bulunuyordu.

İstatistiklere fazla boğulduğu ve sisteminden kolay kolay taviz vermemesi nedeniyle puan kayıpları yaşadığı iddia edilen Abdullah Avcı, Başakşehir’den ayrıldıktan sonra Beşiktaş’ta başarısız bir dönem geçirmiş ve sonrasında Trabzonspor’un başına geçmişti.

Trabzonspor’un başına geçtiğinden bu yana takıma inanılmaz bir ivme kazandıran Abdullah Avcı, özellikle 2021/2022 sezonuyla birlikte kulübü şaha kaldırdı. Süper Lig’in 11’inci haftasında Çaykur Rizespor karşısında 1-0 geri düştüğü maçta 2-1 galip gelmeyi başaran Trabzonspor, puanını 27’ye yükseltti ve Hatayspor’un 4 puan önündeki liderliğini sürdürdü.

11 maçta 8 galibiyet ve 3 beraberlik alan Trabzonspor, namağlup liderliğine devam ederken şampiyonluk yolunda rakibi görülen İstanbul’un büyük takımlarına ise ligin ilk çeyreğinde büyük bir fark atmayı başardı.

Galatasaray’ın maç fazlasıyla 10 puan önünde olan Trabzonspor, Beşiktaş’ın 7 puan Fenerbahçe’nin ise 8 puan önünde bulunuyor. Göztepe karşısında kötü bir performans göstermesine rağmen maçı 1-0 kazanarak 3 puanla Trabzon’a dönen Abdullah Avcı ve öğrencileri, Çaykur Rizespor karşısında da Uğurcan Çakır’ın önemli kurtarışlar yaptığı ve yine ideal bir oyun oynamadığı maçta 1-0’dan geriye geldi ve maçı kazanmayı bildi.

Milli aradan önceki son maçta Beşiktaş karşısında sahaya çıkacak olan Trabzonspor’un galibiyete dair yatkınlığının gelişmesinde Abdullah Avcı’nın alışkanlıklarını değiştirmiş olmasının da etkisi büyük gibi görünüyor.

Avcı, Rekorları Avlıyor

Ligde 8 aydan bu yana mağlubiyet yüzü görmeyen Trabzonspor, teknik direktörü Abdullah Avcı ile birlikte rekordan rekora koşuyor. En son 8 Mart’ta oynanan Alanyaspor maçında 3 puanı rakibine bırakan Trabzonspor, 1995 senesinde yakaladığı 26 maçlık yenilmezlik serisine Çaykur Rizespor maçında aldığı galibiyetle bir adım daha yaklaştı.

23 maçtır kaybetmeyen Trabzonspor, bu sezon 4 maç üst üste kazanmayı başarırken, geriden gelerek aldığı galibiyet, Bordo Mavililer adına başka bir olumlu istatistiği de ortaya çıkardı.

Mağlup duruma düştüğü 9 maçın tamamında maçtan puan çıkarmayı başaran Trabzonspor’un oyuna odaklanmak konusunda gösterdiği bu başarı, Bordo Mavili formayı giyen oyuncuların skora gitmek konusunda da ne kadar dirayetli bir tavır takındığının göstergesi.

Trabzonspor, bahsi geçen bu maçlarda 4 galibiyet ve 5 beraberlik almayı başardı.

Bununla birlikte geçtiğimiz sezonun ilk 11 haftasında 13 puan toplayabilen Trabzonspor, bu sezonun 11 haftalık kısmında 27 puan toplayarak geçtiğimiz sezona göre 14 puan daha fazla kazanmayı başardı.