Galatasaray – Fenerbahçe – Trabzonspor Tokenları

Dünyayı kasıp kavuran kripto para piyasasında taraftar tokenları Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Dünyada Barcelona, Juventus, PSG ve Manchester City gibi dünya devlerinin öncülüğünü yaptığı taraftar tokenlar Türkiye’de de revaçta.

Özellikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor olmak üzere farklı farklı liglerden Türk takımları da taraftar token çıkartmaya başladı. Taraftarlar karşılaşma takip eder gibi token fiyatları üzerinden de takımlarını desteklemeye başladı.

Beşiktaş henüz diğer takımların aksine kripto piyasasına girmedi. Alınan son haberlere göre Beşiktaş da taraftar token çıkartan kulüplerin arasına en yakın zamanda dâhil olacak. Kripto şirketleri ile görüşen Beşiktaş yönetimi yeni yılda Beşiktaş fan tokenını piyasaya sürmeyi planlıyor. Hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığı tokenın ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

Türkiye’de En Çok İlgi Gören Fan Token Galatasaray Oldu

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Türk taraftar tokenlarına öncü olduğu piyasada Galatasaray taraftar tokenı en çok kazandıran fan token olmayı başardı. Piyasaya ilk çıktığın 10 liradan şatışa sunulan Galatasaray token şu anda 80-90 lira bandında satışa sunuluyor. Galatasaray tokendan sonra Fenerbahçe token de Türk taraftar token camiasında özellikle taraftarlar tarafından en çok takip edilen bir diğer fan token olmayı başardı.

Fenerbahçe diğer Türk takımlarının aksine Paribu ile uzun süreli bir anlaşma sağlayarak token camiasında adından uzun bir süre söz ettirmek istiyor. 25 yıllık anlaşması bulunan Fenerbahçe ve Paribu Fenerbahçe token üzerine farklı farklı projeler üretiyor.

Kulüpler Neden Token Çıkartmak İstiyor

Dünyada da kripto camiasına ilgi sürerken Türk spor takımları da bu trendden geride kalmak istemiyor. Özellikle spor camiası için bambaşka bir gelir kapısı olan taraftar tokenlar spor camiasında neredeyse bütün kulüplerin gündeminde bulunuyor.

Piyasaya çıkan tokenlar anlık olarak o günkü değerine göre kulüplere çok ciddi anlamda bir gelir kazandırıyor. Satılan her taraftar token hem alıcısına hem de satıcısı olduğu kulübe yatırım olarak geri dönüyor.

Taraftarlar da geleceğe yönelik yatırım yapmak amacıyla taraftar tokenlara yönelebiliyor. Özellikle büyük takımlarım tokenları takımlar başarılı oldukça değer kazanıp alıcılarına da kar getirebiliyor.

Ayrıca taraftarlar fan tokenlar aracılığı ile takımları ile daha yakın ilişkiler de kurabiliyor. Kulüpler tokenların satışa sunulduğu platformlar aracılığı ile taraftarlar ile direkt iletişime geçip yarışmalar düzenleyebiliyor. Bazı kulüpler ayrıca VIP olarak fan token sahiplerini sahalarında bile ağırlıyor.

Her ne kadar gündemde taraftar tokenlar Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor ile çokça konuşulsa da hala daha tam olarak bütün taraftarların güvenini de kazanabilmiş değiller. Kripto para piyasalarına hükümetlerin yaklaşımı ve ani fiyat değişikliklerinden dolayı birçok yatırımcı ve taraftar henüz tam olarak güvenmiyor. İstatistiklere bakınca piyasaya sürüldükleri zamanla kıyaslanın birçok taraftar tokenının fiyatının artmış olduğu gözlemlense de taraftarların kafasındaki soru işaretleri henüz tam olarak giderilebilmiş de değil.