Fırtına Trabzonspor, Ağaoğlu ile Şahlandı

Trabzonspor, başkan Sadri Şener döneminden sonra ilk kez Ahmet Ağaoğlu ile kupa kazandı. 8 Nisan 2018 tarihinde Trabzonspor başkanı seçilen ve görevine hala devam eden Ahmet Ağaoğlu, Trabzonspor’u yeniden yükseltti. Sadri Şener döneminde kazanılan Türkiye Kupası’ndan sonra 2019-20 sezonunda da Türkiye Kupası’nı kazanan Trabzonspor, aynı sezonda şampiyonluk mücadelesi de verdi.

Trabzonspor, Ahmet Ağaoğlu döneminde tutturduğu puan ortalamasıyla en başarılı dönemlerinden birine imza attı.

Şener Döneminden İyi

Trabzonspor, Ahmet Ağaoğlu döneminden önce Sadri Şener döneminde Türkiye Kupası ve Süper Kupa’yı müzesine götürdü. Trabzonspor, 1933 günlük Sadri Şener döneminde ligde 184 maç oynadı. Bu maçlarda 95 galibiyet, 45 beraberlik ve 44 mağlubiyet alıp 330 puan toplayan Trabzonspor, maç başına 1,79 puan ortalaması yakaladı.

Hacıosmanoğlu ile Düşüş Başladı

Trabzonspor’un Sadri Şener’den sonraki başkanı 27 Mayıs 2013’te göreve gelen İbrahim Hacıosmanoğlu oldu. Trabzonspor, 923 günlük İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde düşüşe başladı. Hacıosmanoğlu döneminde 81 lig maçına çıkan bordo mavili ekip, 34 galibiyet, 25 beraberlik ve 22 mağlubiyetle 127 puan topladı ve maç başına 1,56 puan ortalaması yakaladı.

Usta Dönemi

Trabzonspor’un İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan sonraki başkanı Muharrem Usta oldu. Ancak bordo mavili ekibin düşüşü, Muharrem Usta döneminde de durmadı. Şampiyonluk parolasıyla başkan olan ve 854 gün görevde kalan Muharrem Usta, başkanlık döneminde Trabzonspor’a kupa kazandıramadı. Trabzonspor, Muharrem Usta döneminde müzesine herhangi bir kupa taşıyamadı. Puan ortalamasındaki düşüş Muharrem Usta döneminde de devam etti. Usta döneminde 83 lig maçına çıkan Trabzonspor, 33 galibiyet, 20 beraberlik ve 30 mağlubiyetle 119 puan topladı ve maç başına 1,43 puan ortalaması tutturdu.

Ağaoğlu ile Yükseliş

Ahmet Ağaoğlu’nun başkan seçilmesiyle başarılı bir dönem geçiren Trabzonspor, 2019-20 sezonunda şampiyonluğu son haftalarda Başakşehir’e kaybetti. Trabzonspor, 2020-21 sezonuna beklenen başlangıcı yapamadı ve sekizinci haftada teknik direktör değişikliği yaparak Abdullah Avcı ile anlaştı. Abdullah Avcı, on yedinci sırada aldığı Trabzonspor’u sezon sonunda dördüncü yaptı.

Ahmet Ağaoğlu, Abdullah Avcı’ya güvendiğini ve tecrübeli teknik adamla uzun yıllar boyunca çalışmak istediğini açıkladı. 2021-22 sezonunda ligi ilk iki sırada bitirmeyi hedefleyen Trabzonspor, teknik direktör Abdullah Avcı yönetiminde hazırlıklarına devam ediyor.