Filenin Sultanları’nın Olimpiyat Elemeleri Kadrosu Belli Oldu

Voleybolda heyecan bitmiyor. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, bu yaz, ilk olarak Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Çeyrek finalde İtalya’yı, yarı finalde ABD’yi ve finalde de Çin’i mağlup ederek söz konusu turnuvayı şampiyonluk ile tamamladı. Uluslararası seviyede çok önemli bir başarı elde etti.

Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nin ardından Avrupa Şampiyonası hazırlıklarına başladı. Hedef, bu turnuvada da şampiyon olmak idi. Gruptan lider olarak çıkan Türkiye, son 16 turunda Belçika’yı, çeyrek finalde Polonya’yı, yarı finalde İtalya’yı ve finalde de Sırbistan’ı mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye, takım sporlarında ilk defa Avrupa şampiyonluğu yaşadı. Turnuvanın en değerli oyuncusu Melissa Vargas oldu.

Olimpiyat Elemeleri Heyecanı Başlıyor

Takdir edersiniz ki, sporun kalbi olimpiyatlarda atar. 2024 yılında Paris’te düzenlenecek olan olimpiyat oyunları, sporseverleri daha şimdiden heyecanlandırıyor. Olimpiyat oyunlarının belirleyici olan kategorilerinden birisi de voleybol! Hem kadın hem de erkek voleybol maçları son derece çekişmeli ve zevkli geçiyor. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kadınlar voleybolda şampiyon ABD olmuştu.

Milli takımımız, Avrupa Şampiyonası zaferinin ardından yalnızca üç gün dinlendi. Kafile, 8 Eylül 2023 Cuma günü maçların oynanacağı Japonya’ya uçtu. Gelin, milli takımımızın maç programına yakından bakalım!

 • Türkiye – Porto Riko: 16 Eylül 2023 – TSİ 07.00
 • Türkiye – Bulgaristan: 17 Eylül 2023 – TSİ 07.00
 • Türkiye – Peru: 19 Eylül 2023 – TSİ 07.00
 • Türkiye – Arjantin: 20 Eylül 2023 – TSİ 07.00
 • Türkiye – Brezilya: 22 Eylül 2023 – TSİ 10.00
 • Türkiye – Japonya: 23 Eylül 2023 – TSİ 13.30
 • Türkiye – Belçika: 24 Eylül 2023 – TSİ 10.00

14 Kişilik Kadroda Sürpriz Bir İsim Bulunmuyor

Milli takımımızın yeni antrenörü Daniele Santarelli oldu. İtalyan antrenör, kadro seçiminde Giovanni Guidetti’ye kıyasla adil davrandı. Milli takımımız, 16 ila 24 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan olimpiyat elemelerine Avrupa Şampiyonası’ndaki oyuncular ile gidecek. Filenin Sultanları’nın kadrosunda aşağıdaki isimler bulunuyor:

 • Pasör: Cansu Özbay – Elif Şahin
 • Pasör Çaprazı: Melissa Vargas
 • Smaçör: Ebrar Karakurt – İlkin Aydın – Derya Cebecioğlu – Hande Baladın
 • Orta Oyuncu: Eda Erdem Dündar – Zehra Güneş – Kübra Akman – Aslı Kalaç
 • Libero: Gizem Örge – Simge Şebnem Aköz – Ayça Aykaç

Brezilya ve Japonya Maçları Zor Geçebilir

Filenin Sultanları, grup maçlarının ardından ilk iki sırayı aldığı takdirde doğrudan olimpiyat elemelerine katılma hakkını kazanacak. Milli takımımızı bu grupta zorlayacak sadece iki ülke mevcut! Brezilya maçının çok zor geçeceği aşikar! Her iki takım arasında bir gerginlik de mevcut! Türkiye, Milletler Ligi’nde Brezilya’yı 3-0 mağlup etmişti. Bu maç, daha farklı bir atmosferde oynanacak. Ayrıca, Japonya maçı da zor geçebilir. Japonlar, ev sahibi olma avantajını kullanmak isteyeceklerdir. Yine de milli takımımızın grubu ilk iki içerisinde bitirme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.