Filenin Efeleri Açılışı Galibiyetle Yaptı

Filenin Efeleri lakaplı A Milli Erkek Voleybol takımımız 24 yıl sonra FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘nda tekrar sahne aldı. Polonya ve Slovenya ‘nın ev sahipliği yaptığı Dünya Şampiyonası ‘na Filenin Efeleri FIVB Dünya sıralamasında 8. Yerine katıldı. Uzun süredir hasretini çektiği turnuvada A Milli erkek voleybolcularımız E grubunda yer aldığı turnuvanın ilk maçında Çin A Milli Erkek Voleybol takımı ile karşılaştı. 3 set süren mücadeleyi Filenin Efeleri 3 – 0 kazandı. İlk seti 25 – 15 kazanan Efeler ikinci sette de rakibine 25 – 19 üstün geldi. Son seti de 25 – 14 kazanan Filenin Efeleri istikrarını koruduğu maçta setlerde file vermeyerek 3 – 0 lık galibiyetle turnuvaya başlamış oldu. Millilerimiz 29 Ağustos günü İtalya ve 31 Ağustos ‘ta da Kanada ile karşılaşarak grup aşamasını tamamlayacak.

Gruplar Ve Statü

24 yıl sonra A Milli Erkek Voleybol takımımızın görev aldığı FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası nda gruplar :

A grubu : Sırbistan, Ukrayna, Tunus, Porto Riko

B grubu : Brezilya, Japonya, Küba, Katar

C grubu : Polonya, ABD, Meksika, Bulgaristan

D grubu : Fransa, Slovenya, Almanya, Kamerun

E grubu : İtalya, Türkiye, Kanada, Çin

F grubu : Hollanda, İran, Arjantin, Mısır

26 Ağustos tarihinde başlayan turnuvada Filenin Efeleri ilk maçına 27 Ağustos tarihinde çıktı. Çin A Milli Erkek Voleybol takımı ile grubunun açılış maçını oynayan A millilerimiz, rakibini setlerde 3 – 0 mağlup ederek 2022 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘na galibiyetle başladı. Filenin Efeleri ikinci maçında grubu favori takımı İtalya ile son olarak 3. Maçında da Kanada ile karşılaşacak.

4 takımlı 6 grubun bulunduğu turnuvada grup aşamasında gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en iyi 4 grup üçüncüsü son 16 turuna yükselecek. Diğer takımlar ise turnuvaya veda edecek. Şampiyona ‘nın son 16 turu mücadeleleri 4 Eylül – 6 Eylül tarihlerinde oynanacak.

Son 16 turundan galibiyetle ayrılan takımlar 7 Eylül – 8 Eylül ‘de çeyrek final mücadelesi verecek. Yarı Final mücadelesi ise 10 Eylül tarihinde oynanacak.

Turnuvanın finali de 11 Eylül Pazar günü Polonya ‘nın Katowice kentinde oynanacak ve 2022 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘Nda Kupa Sahibini Bulacak.

Filenin efeleri

TURNUVADA FİLENİN EFELERİ ‘NİN KADROSU ŞU ŞEKİLDE

24 yıl sonra A Milli Erkek Voleybol takımımızın ilk kez katıldığı FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘nda görev alan Filenin Efeleri ‘nde kadro şu şekilde :

Pasör : Arslan Ekşi, Arda Bostan

Orta Oyuncu : Ahmet Tümer, Bedirhan Bülbül, Faik Samed Güneş

Pasör Çaprazı : Kaan Gürbüz, Metin Toy, Adis Lagumdzija

Smaçör : Mirza Lagumdzija, Burak Güngör, Burutay Subaşı

Libero : Volkan Döne, Berkay Bayraktar