Fenerbahçe’nin Özgüvenli Hocası : Jorge Jesus

Sarı – lacivertli Fenerbahçe ‘nin kendisine şampiyonluk ve Avrupa başarısı yaşatması için seçtiği teknik adam Portekizli Jorge Jesus oldu. Yeni oyuncular ve yeni sistemle Fenerbahçe ‘ye hasretini çektiği başarıyı yaşatması beklenen teknik adam Jorge Jesus futbol takipçileri tarafından özgüveni ve soğuk kanlılığı ile de beğeni topluyor. Jorge Jesus maçın önemi ve skoru ne olursa olsun çizgisinden çıkmayan ve duruşunu koruyan bir tavır takınarak alkış toplarken zaman zaman da karakteri konusunda eleştirilerin hedefi oluyor. Ancak teknik direktörün en öne çıkan özelliği ise sistemini kabullendirmedeki başarısı oluyor. Elindeki oyuncuların eksikliklerini belirtip bunlarda yakınmadan kendi sistemini benimseten ve takıma da anlayılını kabullendiren teknik adam bu zamanada kadar elde ettiği başarıları da bu otoritesine borçlu. Zaman zaman rakip tarafı kışkırtmasıyla hedef gösterilse de takımına karşı otoritesi mesleğinde ne kadar doğru bir seçim yaptığını da gösteriyor.

Eski Futbolcu Jorge Jesus

Deneyimli teknik adam futbol hayatına oyuncu olarak başladı. Ve futbolculuk yıllarında orta saha mevkiinde görev aldı. 1954 doğumlu Jorge Jesus 15 yaşındayken Estrala Amadora kulübünde futbol oynamaya başladı ve alt yapı kariyerinde daha sonraları Sporting CP ‘ye transferi gerçekleşti.  Jorge Jesus ilk profesyonel deneyimini de yine Sporting CP ile 1973 – 74 sezonunda yaşadı. İlk profesyonel sezonunda kiralık olarak Peniche ‘de de oynadı. Daha sonraki sezon ise Olhanense ‘ye kiralandı.  Jorge Jesus ‘un oyunculuk kariyerindeki diğer kulüpler ise Belenenses, Riopele, Juventuda Evora, Uniao Leiria, Vitoria Setubal, Farense, tekrardan ilk kulübü  Estrela Amodara, Benfica Castelo Brando ve Almancilense gibi kulüpler de bulunuyor. 

Teknik Direktörlük Kariyeri

Portekizli isim teknik direktörlük kariyerine Amora ‘da başladı ve 1989 – 93 yıllrı arasında bu ekibin teknik direktörlüğünü  yaptı.  Daha sonraki 6 sene ise Felgueiras ‘ta görev aldı. Uniao Madeira ‘da da 6 maçlık bir teknik patronluğun ardından futbola başladığı Estrela Amodara ile anlaştı. 2 sene sonra daha önce de oyuncu olarak formasını giydiği Vitoria Setubal ‘ın teknik patronu oldu. Jorge Jesus sonraları da hep oyunculuk döneminde de görev aldığı takımlarda teknik direktörlük yapmaya devam etti. Bu kulüplerden bazıları Belenenses, Uniao Leiria ve Sporting CP oldu.

Portekizli teknik adam en başarılı sezonunu ise Benfica ‘da geçirdi. Jorge Jesus 2009 – 2015 yılları arası 6 yıl görev aldığı Benfica ile %70 lik bir galibiyet oranı yakaladı. O dönem Avrupa ‘da Fenerbahçe ile rakip olan Benfica çalıştırıcısı sarı lacivertli taraftarın antipatisini toplamıştı. Daha sonra Sporting CP, Al Hilal, Flamengo gibi takımları çalıştırdıktan sonra tekrar Benfica ‘ya dönen teknik adam 1 sezon sonra Fenerbahçe ile anlaştı. Ligimizdeki yabancı antrenörlere bakış açısından dolayı başta şüpheli yaklaşılsa da Fenerbahçe taraftarı Portekizli teknik adam güvendiğini sosyal medyada sık sık dile getiriyor.  Jorge Jesus ayrıca yıllar önce yaptığı bir açıklamada hayalinin Real Madrid ‘i çalıştırmak olduğunu belirtmişti.