Bu Sefer Kart Oyuncuya Değil Hakeme!

   Trabzonsporlu oyuncuların maç boyunca 4 kırmızı kart gördüğü Galatasaray-Trabzonspor maçında ilginç bir olay yaşanmıştı. Hakem Deniz Ateş Bitnel’in karşılaşmanın 89.dakikasında verdiği penaltı kararının ardından saha karışmış, Trabzonspor futbolcusu Cavanda başta olmak üzere diğer oyuncular da hakem Deniz Ateş Bitnel’e çok sert tepki göstermişti. O anda kırmızı kart göstermek için kartını eline alan hakem Deniz Ateş Bitnel’in elinden kartı alan Trabzonsporlu Salih Dursun, hakeme karşı tepkisini göstermek için kırmızı kartı hakem gösterdi. İtirazlar esnasında Cavanda yaptığı davranış sonrasında ise Salih Dursun kırmızı kartla oyundan atıldı. Bu olaylar sonunu Trabzonspor maçı 7 kişiyle tamamlamak zorunda kaldı.

Bursaspor’dan Salih Dursun’a Destek

   Bursaspor Kulübü maçın sona ermesinden sonra Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel’e kırmızı kart gösteren Salih Dursun’a resmi sosyal medya hesabından destek verdi. Yere düşen kırmızı kartı alarak hakem Deniz Ateş Bitnel’e kart gösteren Salih Dursun için ”Salih Dursun artık sadece Trabzonspor’un değil Anadolu’nun da sembolüdür ve bundan sonra bizim de evladımızdır” sözlerini kullandı.

Salih Dursun’dan Yıllar Sonra Açıklama

   Şuanda Süper Lig ekiplerinden VavaCars Fatih Karagümrük’te forma giyen Salih Dursun, Antalyaspor’da forma giydiği dönemde katıldığı bir televizyon canlı yayınında itirafta bulundu. Trabzonspor formasıyla 2015-2016 sezonunda Galatasaray’a karşı oynadıkları maçta hakem Deniz Ateş Bitnel’e kırmızı kart göstermesinin ardından hem ülke hem de dünya basınında gündeme oturmuştu.Salih Dursun katıldığı canlı yayında bu olaya değinerek şu sözleri söylemişti: ”Şu anki aklımla o kırmızı kartı göstermezdim. Olayın bu kadar büyüyeceğine hiç tahmin etmedim. Tepkimde haklı olabilirim ama insanlık namına yapmamam gerekirdi” ifadelerini kullandı.

Tarihe Geçen Olayın Heykeli Dikilecek

   Trabzonspor taraftarlarının yanı sıra Yomra ve Maçka ilçe belediyeleri de Salih Dursun’a destek için çeşitli kararlar aldı. Bu kararlar kapsamında Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Salih Dursun’un ilçe içerisinde bir caddeye verilmesi için harekete geçti. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ise ilçede yeni yapılmaya başlanan parka Salih Dursun’un hakem Deniz Ateş Bitnel’e kırmızı gösterdiği anı heykel yaptırarak parkın içinde bulundurmak için harekete geçti.

Trabzon ilçelerinden Yomra’nın Belediye Başkanı Sağıroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı: ”Trabzonspor galibiyet için uğraşı içerisindeydi. Hakem çetesi bunu anlayınca alakasız bir penaltıyla karşı karşıya kaldık”. Konuşmasının sonunda başta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören olmak üzere Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve ekibinin tamamını istifaya davet ettiğini söylemişti.