Brezilya’da Irkçılık İle Mücadelede Yeni Yasa Çıktı

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde ırkçılıkla mücadele için çıkan yeni yasaya, onurlandırmak amacıyla Real Madrid’in yıldız futbolcusu Brezilya’ lı Vinicius Junior’ın adı verildi.

İspanya’da son yıllarda birçok kez ırkçı saldırıya maruz kalmasıyla gündeme gelen Brezilyalı Vinicius Junior’a, ülkesinden destek böylece gelmiş oldu.

Rio de Janeiro hükümeti, ırkçılıkla mücadele etmek amacıyla oy birliğiyle yürürlüğe soktuğu yasaya, “Vini Jr” adını verdi. Yasa maddeleri arasında, spor organizasyonlarında ırkçı saldırı gerçekleşmesi halinde oyunun durdurulması veya tatil edilmesi de bulunuyor.

Yasa tanıtımı için Maracana Stadı’nda düzenlenen törene, Vinicius Junior da katıldı. Törende duygularını dile getiren 22 yaşındaki milli oyuncu ya moral verildi.

REAL MADRİD’İN YILDIZI VİNİCİUS JR. ÇİRKİN IRKÇI SALDIRI

22 yaşındaki Vinicius Junior yapılan son ırkçı saldırıya dönecek olur isek La Liga ‘ da gerçekleşti.

Real Madrid’in ligin 35. Haftasında konuk olduğu Valencia deplasmanında beklenmedik olaylar ile karşı karşıya kalınmıştı.

Lig de iddiası kalmayan iki takımın karşı karşıya geldikleri karşılaşmada ev sahibi takım Valencia 33’ dakikada Diego López’ in attığı gol ile sahadan 1 – 0 galip olarak ayrıldılar.

Karşılaşma sonun da La Liga ‘ da 71 puanda kalan Real Madrid 3. Sıraya düşerken, Valencia ise 40 puan ile 13.sıraya kadar yükseldiği karşılaşmada, İki takım arasındaki maçın skorundan veya kazananından ziya de yaşanan ırkçı olaylar ön plana çıktı.

İspanya La Liga ‘ da Valencia ile Real Madrid maçında konuk takımın oyuncusu Vinicius Jr’ a yönelik ırkçı tezahüratlar yapılmış gündeme bomba gibi düşmüştü.

22 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Vinicius Junior, Valencia ile deplasmanda oynadığı maç esnasında tribünlerden yapılan ırkçı tezahüratlara maruz kaldı. Maç yaklaşık 10’ dakika durdu. Vinicius Junior, Valencia’nın 1 – 0 kazandığı maçın son dakikalarında rakibine dirsek atarak oyundan atılmış kırmızı kart ile cezalandırılmıştı.

İspanya Futbol Federasyonu Valencia ile Real Madrid maçı sonrasında 22 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Vinicius Junior’ un gördüğü kırmızı kartı iptal ederek destek olmuşlardı. Öte yandan İspanya Futbol Federasyonu Valencia tribününde ırkçı saldırıda bulunana bölümün 5 maç taraftara kapandığını da karşılaşma sonrasında açıklamışlardı.

İSPANYA’ DA ÇOK FAZLA YAŞANMAYA BAŞLADI

Real Madrid’ li Brezilyalı futbolcusu Vinicius, maçın 71. dakikasında ev sahibi Valencia’ nın tribünlerinden bir taraftarın kendisine ırkçı hakaret ettiği gerekçesiyle oyunu durdurmuş ve o kişiyi göstererek gerekenin yapılmasını istemişti.

Polisin, söz konusu taraftarı aramak için tribüne girmesi nedeniyle yaklaşık 10 dakika duran karşılaşma tekrar başlamıştı.

Bu aslında 22 yasındaki genç Brezilyalının da daha önce de başına gelmiş olayların artık kaçıncısı olduğu bilinmez ama özellikle İspanya ‘ da bu işler artık tamamen rayından çıkmış gibi görünüyor ki bunu artık çok normal karşılar oldular.

Ayrıca Brezilyalı futbolcusu Vinicius Junior’a ırkçılık yapan taraftarın ömür boyu seyirden men edildiğini açıklanmıştı.