Borussia Dortmund Büyük Fırsatı Kaçırdı

Almanya Bundesliga’ da şampiyonluğun düğümünün çözüleceği son maçlar büyük olaylara sahne olurken, sarılar Borussia Dortmund büyük fırsatı kaçırarak şampiyonluğu hak etmediklerini bir kez daha gösterdiler. Kırmızılar Bayern Münih ise biz bu ligin kralıyız diyerek büyük takım olmanın gerektirdiği sorumluluğun farkında olarak Köln deplasmanın da kazanarak Bundesliga’ da ki üst üste 11. Şampiyonluğuna imza attılar.

BUNDESLİGA’DA ŞAMPİYONLUK SON HAFTA BELLİ OLDU

Almanya Bundesliga’ da şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı. Sarılar Borussia Dortmund, kendi sahasında tıka başa dolu tribünler önünde Mainz 05 i ağırlarken, Kırmızılar Bayern Münih ise Köln deplasmanına önemli bir karşılaşmaya çıktılar.

Şampiyonluğun düğümünün çözüleceği son maçlar büyük olaylara sahne olarak büyük heyecan ile sona erdi.

Sarılar Borussia Dortmund, ilk yarıda büyük şok yaşayarak karşılaşmaya çok kötü başladılar. Karşılaşmanın 15’ dakikada Hanche – Olsen ile öne geçen Mainz 05, stadyumu şoka uğrattı ve büyük bir sessizliğe boğuldular.

Sarılar Borussia Dortmund için he şeyi tam tersine döndürecekleri şan büyük fırsat 19’ dakikada ellerine geldi. 19’ dakikada takımın en önemli ismi buraya kadar takımını getiren yıldız Sebastien Haller, kötü penaltı vuruşuyla takımına bir şok daha yaşatarak fişi çekti.

Dolu tribünler de sarı duvar üzerine düşenin fazlasını yaparak takımına destek olmaya çalışsalar da oyuncular sahada ruh gibi adeta bu büyük stresi kaldıramadıklarını çok net gösterdiler.

Tribünleri dolduran taraftarlar için ise çile esas 24’ dakikada başladı. Maniz 05’ de 24’ dakikada Onisiwo’nun golü ilk yarının skorunu belirlerken Dortmund soyunma odasına 2 – 0 geride giderken Münih ise deplasmanda 1 – 0 önde gittiler.

Karşılaşmanın ikinci yarısında Sarılar Borussia Dortmund, ilk yarıya göre etkili başlamış olsalar da 69’ da umut golü Guerreiro ‘dan gelirken, Köln ‘de Dortmund için elinden geleni yapıyordu. 81’de Köln Ljubicic‘ten gelen penaltı golüyle Dortmund’a adeta umut verdi.

Ancak kırmızılar tecrübesi ile 89’ dakikada Musiala’dan gelen golle birlikte Bayern Münih şampiyonluk yarışında tekrar öne geçti.

Karşılaşmanın son dakikalarında rakip kaleyi ablukaya alan Sarılar Borussia Dortmund için artık her şey çok geçti. Kalan sürede aradığı 2 golü bulamayan Borussia Dortmund, 11 senelik şampiyonluk hasretine son veremedi. Bayern Münih ise üst üste 11. şampiyonluğuna imza attı.

BAYERN MÜNİH ŞAMPİYONLUKTA REKORA GİDİYOR

Bayern Münih bu sezon yaşadıkları şampiyonluk ile beraber üst üste Bundesliga’ da ki 11. Şampiyonluklarına ima attılar.

Avrupa liglerinde en uzun şampiyonluk serisi, Cebelitarık’tan Lincoln ve Letonya’dan Skonto’nun elinde bulunuyor.

Lincoln, 2002 / 2003 ile 2015 / 2016 sezonları arasında, Skonto da 1991 / 2004 yıllarında liglerinde üst üste 14 kez şampiyonluk yaşarken, Bayern Münih ise üst üste 11. Şampiyonluğunu yaşayarak rakiplerine yaklaştı.

Bayern Münih üst üste 3 defa daha şampiyonluk yaşarsa, Avrupa liglerinde en uzun şampiyonluk serisine ortak olacak belki geçecekler.