Bordo Mavili Trabzonspor Takımı İlk Devrede Son Yılların En İyi İstatistiğine İmza Attı

Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunun ilk yarısı sonlanmak üzere! Herkes üç büyüklerin kıyasıya yarış içerisinde olacağı bir sezon bekliyordu. Ancak, ne Fenerbahçe, ne Galatasaray, ne de Beşiktaş beklentileri karşılayabildi. İlk devrenin öne çıkan takımı Trabzonspor oldu.

Bordo mavili takım; 38 yıllık şampiyonluk hasretine bu sezon son vermek istiyor. İlk yarıdaki 19 maçta 14 galibiyet, dört beraberlik ve bir yenilgi alan Trabzonspor; topladığı 46 puanla en yakın rakiplerine ciddi fark attı. Gelin, Trabzonspor’un ilk yarı performansına yakından bakalım!

Trabzonspor Yüksek Puan Ortalaması ile Dikkat Çekiyor

Karadeniz temsilcisi; 1995 – 1996 ve 2010 – 2011 sezonlarını 82 puanla tamamlamıştı. Bu sezonlarda 2,41 gibi yüksek bir puan ortalaması yakaladı. Bu sezon 19 maçta 46 puan toplayan Trabzonspor; puan ortalaması kriteri bakımından bu iki sezonu da geçti.

Trabzonspor; iç ve dış saha performansıyla da göz dolduruyor. Kendi sahasında dokuz maça çıkan Trabzonspor; bu maçların altısını kazandı. Yalnızca üç maçtan beraberlikle ayrıldı. Buna ek olarak, dış sahada 10 maça çıktı. Bu maçların sekizini kazanmayı başararak önemli bir rekora imza attı. Yalnızca bir beraberlik ve bir yenilgi alan Trabzonspor; iç sahada olduğu kadar dış sahada da iddialı olduğunu herkese gösterdi.

Abdullah Avcı Başarılarına Yenisini Ekliyor

Başakşehir kulübünde uzun yıllar çalışan Abdullah Avcı; kısa bir süre Beşiktaş’ı da çalıştırmıştı. Siyah beyazlı takımın ardından 2020 yılının Kasım ayında Trabzonspor’un başına geçen Avcı; bordo mavili takımla toplam 51 lig maçına çıktı. Bu maçların 32’sini kazanarak son yılların en başarılı teknik adam performanslarından birisini sergiledi. Bunun yanı sıra, 15 maçtan beraberlikle ayrıldı. Yalnızca dört yenilgi alarak Süper Lig’deki diğer teknik adamlara kıyasla çok daha başarılı bir performans sergiledi.

Abdullah Avcı’nın farklı bir rekoru daha bulunuyor. Deneyimli teknik adam; geçtiğimiz sezon 12, bu sezon 15 maçta olmak üzere toplam 27 maçta yenilgi almadı. Trabzonspor’un yenilmezlik serisi; Antalyaspor karşısında son buldu. Sonuç olarak, 278 günle Trabzonspor tarihinin en uzun üçüncü yenilmezlik serisi elde edildi.

Trabzonspor; deplasmanlardaki başarısıyla da dikkat çekiyor. 25 Ekim 2020 tarihinde Fenerbahçe ile İstanbul’da oynanan mücadeleyi 3-1 kaybeden Trabzonspor; o tarihten bu yana oynadığı 25 dış saha maçında yenilgi almadı. Bu maçların 15’inden galibiyetle ayrılırken 10’unu beraberlikle bitirdi. Bir başka deyişle, 1981 – 1982 ve 1982- 1983 sezonlarında elde ettiği 20 maçlık deplasman yenilmezliği serisini egale etmeyi başardı.

Trabzonspor Şampiyon Olabilir Mi?

Bordo mavili takımın bilhassa Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a fark atması önemli bir başarı dikkat çekiyor. Ancak, lig henüz bitmedi. Trabzonspor’un şampiyon olması için ilk devredeki performansını devam ettirmesi gerekiyor.