Beşiktaş’ın Yıldızı Trabzonspor’a Önerildi

Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş ile bu sezonun şampiyonu Trabzonspor’u başarıları dışında ortak kalan bir diğer durum şu sıralar transfer haberlerinde birlikte anılıyor olmaları. Bordo Mavili ekibin yıldız oyuncusu Anthony Nwakaeme bir süredir Siyah Beyazlı takıma yazılırken, Beşiktaş’ın genç yıldızı Güven Yalçın ile alakalı çıkan haberler de Trabzonlu taraftarları heyecanlandırdı. İstanbul temsilcisinin yetenekli ancak bir türlü bekleneni veremeyen yıldızı Güven Yalçın’ın Karadeniz Fırtınasına doğru yol aldığı iddia ediliyor.

Dorukhan Toköz Etkisi

2020/2021 sezonunda şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş’ın önemli isimlerinden biri olan Dorukhan Toköz, daha yeni şampiyonluk yaşamış olmasına rağmen kulüpten ayrılmayı tercih etmiş ve rotasını da Avrupa’ya çevirmişti.

Başarılı orta saha oyuncusu Beşiktaş taraftarı tarafından da sevilen bir oyuncuydu ancak yaşadığı ağır sakatlıklardan kaynaklı ister istemez gözden düşmüştü. Bahsi geçen sezonda sergilediği performansla bir kez daha göze girmeyi başaran Dorukhan, herkesin beklediğinin aksine Avrupa’ya gitmedi ve Trabzonspor’a imza attı.

Kuşkusuz bu transferde Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın payı yüksekti. Dorukhan’ı çok uzun süredir tanıyan ve birlikte de çalışan tecrübeli teknik adam yetenekli oyuncunun Trabzon’a gelmesinde önemli rol oynadı.

Bununla birlikte Dorukhan yine kimsenin beklemediği kadar iyi bir performansla Trabzonspor’u şampiyon yapan isimlerden biri oldu. Pek çok farklı bölgede oynayabiliyor olması, belirli bir istikrarı yakalaması ve belki de en mühimi çok özverili bir performans sergileyebilmesi Dorukhan’ın Trabzonspor’da değerine değer kattı.

Bu performansın yarattığı etkiyle ligde gözden düşen yerli oyuncular genel olarak Bordo Mavili ekibe yakıştırılmaya başlandı. Nitekim yine Beşiktaş’tan ayrılan Oğuzhan Özyakup ismi de Trabzonspor ile geçmiş ancak Abdullah Avcı yetenekli oyuncunun gündemlerinde olmadığını ifade etmişti.

Ancak basına yansıyan son haberlerde artık daha da farklı bir isim var. O da Beşiktaş’ın Almanya’da bulup transfer ettiği Güven Yalçın.

Ne Senle Ne De Sensiz

Yetenekli oyuncu Beşiktaş forması altında iyi etkiler yaratamadı demek Güven’e haksızlık olur ancak belirli bir istikrarı sağlayamamış olması ona dair endişelerin daima devam etmesine neden oldu. Bu bağlamda taraftarlar oyuncuya hep güvendiler, onun yeteneklerinden hiç kuşku duymadılar ancak Güven’in bilhassa oyuna dair bilgisinin eksik olması bazen bu güvenin de boşa çıkmasına yol açtı.

Uzun bir süredir Beşiktaşlı yöneticiler ile sözleşme görüşmeleri yapan yetenekli oyuncunun artık ayrılma noktasına daha yakın olduğu biliniyor. Bununla birlikte genç oyuncunun durağının da Trabzonspor olması oldukça muhtemel.

Zira yine devrede Abdullah Avcı var ve Abdullah Avcı’nın oyun bilgisiyle aktarma yetenekleri pek çok açıdan oyuncuları cezbediyor. Bu bağlamda Anthony Nwakaeme ile ilgilenen Beşiktaş Nijeryalı yıldızı Trabzonspor’dan söküp alabilir ancak aynı şekilde Güven’i de Karadeniz temsilcisine kaptırabilir gibi görünüyor.

Son iki şampiyonun arasındaki bu transfer çekişmesi bakalım kimin lehine sonuçlanacak?