Bakasetas ve Trabzonspor

Ülkemizin taraftarları sevdikleri oyunculara yaptıkları bestelerle her zaman oyuna renk katmışlardır. 2012/2013 sezonunun ara transfer döneminde Samsunspor’a transfer olan ve ligde büyük bir etki yaratan Theofanis Gekas sonrasında Akhisarspor’da da rüzgarlar estirmiş ve bu dönemde kendisine besteler yazılmıştı.

Bugün Theofanis Gekas’a yazılan beste hala dillerde dolanıyor ancak bestekar taraftarlar bir diğer “Yunan Tanrısı” Anastasios Bakasetas’a beste yapmakta biraz geç kaldılar gibi.

Bakasetas ve Trabzonspor

Bakasetas Yunan Tanrısı

Nüktesi bir yana, Yunan oyuncu geldiğinden bu yana öyle bir performans sergiliyor ki kendisine hayran kalmamak mümkün değil. 2019/2020 sezonunda Alanyaspor’a transfer olan 10 numara, burada gösterdiği müthiş performanstan sonra 2020/2021 sezonun ara transfer döneminde yeni ve iddialı bir yapılanmaya giden Trabzonspor’a transfer oldu. Yarım sezonda oynadığı 19 maçta 6 gol ve 2 asistlik bir performans gösteren Bakasetas, Trabzon ekibinin ne kadar iyi bir transfer yaptığını da herkese göstermiş oldu.

Bu noktada bu 6 gol ve 2 asistlik performansın sadece bir istatistikten daha fazlası olduğunu, Yunan oyuncunun gole direk katkı yaptığı 7 maçta Trabzonspor’un sadece bir yenilgi ve bir beraberlik alarak 16 puan topladığını belirtmek gerekir. Biraz daha derinlemesine baktığımızda ise kaybedilen Alanya ve 2-0 ile geçilen Yeni Malatya maçı dışında gole katkı yaptığı tüm maçlarda takımının kazanmasını sağlayan oyuncu oldu.

Bu bilgiler, oyuncunun Trabzonspor’un hücum hattında aldığı sorumluluğun ve yaptığı katkının anlaşılması adına oldukça mühim.

Bakasetas ve Trabzonspor

Çilingir

Oyunun her tarafını oynayabilen ve daha da önemlisi oynamaktan imtina etmeyen bir profile sahip olan Bakasetas, gerçek bir modern zaman 10 numarası gibi hücum varyasyonlarını düzenlediği takımında oynadığı defansif oyunla da takım savunmasına katkı sağlıyor.

Bu özellikleri itibariyle takımın topsuz oyunda ön alan baskısını yapabilmesinde, savunmada ise eksik kalmamasında büyük rolü olan oyuncunun skor katkısı da oldukça yüksek. Ceza sahasına yakın oynadığı durumlarda tıpkı bir tilki gibi golü arayan bir oyuncu olan Bakasetas, saha içindeki duruşu ve potansiyeli ile rakip savunmacıların da korkusu haline geliyor.