Bakasetas Fenerbahçe Orta Sahasını Geçti

Süper Lig’de haftalar ilerlerken, takımların dinamikleri de durmadan değişikliğe uğruyor. Sezona ikinci kez takımın başına getirdiği Vitor Pereira ile umutlu bir başlangıç yapan ve hatta 9’uncu haftada Trabzonspor deplasmanına lider sıfatıyla giden Fenerbahçe, bu maçta aldığı mağlubiyetten sonra koltuğu Trabzonspor’a kaptırırken, 10’uncu haftada aldığı mağlubiyetle de birlikte zirvenin 5 puan gerisine düştü. Alınan olumsuz sonuçlar nedeniyle taraftarların istifa çağrısı yaptığı Fenerbahçe’de orta sahalar skora etki etmekte oldukça zorlandı.

Bakasetas Tek Başına Yetti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sezonun devre arasında ezeli rakipler Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Başakşehir’in yıldızı İrfan Can Kahveci’yi transfer edebilmek adına kıyasıya bir rekabet oluşmuş, yarışı Fenerbahçe ciddi bir bonservis ücreti ödeyerek kazanmıştı. Bu döneme dair bazı gazetecilerin iddiasına göre Fenerbahçe İrfan transferinden önce şu an Trabzonspor’da rüzgar estiren Anastasios Bakasetas ile anlaşmaya varmıştı. Fenerbahçe o dönem Bakasetas yerine İrfan’ı tercih ederken, Bakasetas da Trabzonspor’un yolunu tutmuştu. İrfan yaşadığı sakatlıklar nedeniyle performansı konusunda hala soru işaretleri bulunduran bir oyuncuyken, Bakasetas takıma katıldığı andan itibaren Trabzonspor’u sırtlayan takım oldu. Bu sezon Süper Lig’de Bordo-Mavili formayla çıktığı 9 maçta 7 gol ve 3 asistlik inanılmaz bir katkı yapan Bakasetas, tek başına 10 gole etki yapmayı başardı ve Trabzonspor’un liderliğe yürüdüğü yolu açan oyuncu oldu. Yunan oyuncu, süre aldığı her maçta takımın en kilit oyuncusu olurken 9’uncu haftada 3-1 kazanılan Fenerbahçe maçında da iki kere kilidi açan oyuncu olmuştu. Dönemin şartlarına göre İrfan Can Kahveci’nin Fenerbahçe’ye katılması ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu İrfan Can Fenerbahçe’den ayrılmadan konuşmak doğru değil ancak hem Fenerbahçeli taraftarlar hem de bazı yöneticiler Bakasetas’ı gördükçe iç geçiriyordur.

Fenerbahçe Orta Sahaları Tehlike Yaratamıyor

Bununla birlikte Fenerbahçe’nin en geniş rotasyonlarından birisi olan orta saha bölgesi, hücuma katılmakta ve etki etmekte oldukça büyük problem yaşıyor. Sezonun başında geçtiğimiz sezonun en çok öne çıkan oyuncularından biri olan Ozan Tufan’la yollarını ayırdıktan sonra orta sahadan gol desteği almakta zorlanan Fenerbahçe’de hücuma yönelik yaratıcı orta saha oyuncusu konusunda da problemler var. Orta sahanın değişmez ismi Luiz Gustavo rolü gereği hücuma katılmak açısından bir adım daha geri dururken, Beşiktaş’ta hücum anlamında iyi işler yapan Jose Sosa ise formsuzluktan kurtulamadı. Takıma bu sezon katılan Diego Crespo ve Max Meyer, fırsat buldukları maçta henüz şut dahi çekemezken, Luiz Gustavo 0.4, Miha Zajc, Mert Hakan Yandaş, ve Jose Sosa maç başına 0.2 isabetli şut çekebildiler. Fenerbahçe’de hücumun düzenlenebilmesi adına sistemle alakalı değişikliklerin yapılmasının konuşulduğu bir ortamda, Luiz Gustavo’nun yanında oynayacak oyuncunun belki de sistem rolüne göre seçilmesi Sarı Lacivertli takımın hücum aksiyonlarının düzenlenebilmesinde mühim olabilir.