ANADOLU EFES 16. KEZ ŞAMPİYON

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play – off final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes ile Pınar Karşıyaka karşı karşıya geldiler.

Anadolu Efes rakibi Pınar Karşıyaka’ yı 83 – 74 yenerek 16. şampiyonluğunu elde etti.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play – off final serisinin İstanbul’daki ilk 2 maçını kazanan lacivert beyazlı ekip Anadolu Efes, İzmir’ de deplasman galibiyetiyle seri de durumu 3 – 0 a getirip tarihinin 16’ncı şampiyonluğunu elde ettiler.

Karşılaşma sonun da Anadolu Efes, kendisine ait olan en fazla şampiyonluk kazanan takım rekorunu da geliştirerek 16 kez kupanın sahibi olmayı başardılar. Pınar Karşıyaka ise rakibiyle 8 yıl sonra oynadığı final serisinden eli boş dönerek final de Play – Off ‘ lar da rakibi karşısında tek galibiyet alamadan seriyi 3 – 0 bitirdiler.

Final karşılaşmasına İzmir de ilgi çok fazlaydı. Pınar Karşıyaka ‘nın ev sahipliğinde Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonundaki maçı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve yönetimi de karşılaşmayı baştan sona kadar takip ettiler.

PINAR KARŞIYAKA 74 – 83 ANADOLU EFES

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play – off final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes karşılaşmaya Larkin’in sayılarıyla 5 – 0lık seriyle çok etili başladı. Pınar Karşıyaka rakibine McCollum ile karşılık vermeye çalışsalar da üstünlüğü eline alan Anadolu Efes farkı bir ara 8 sayıya çıkardı. İlk Periyot iki takımın da karşılıklı sayıları ile geçerken Anadolu Efes 28 – 27 ile 1 sayı fark la önde tamamladı.

Karşılaşmanın ikinci periyotu ise ev sahibi Pınar Karşıyaka iyi başladı. 13 – 0’lık seri yakalayan Pınar Karşıyaka rakibinin Beaubois ve Micic’in üçlüklerine engel olamayınca Anadolu Efes yeniden 38 – 36 üstünlüğü yakaladı. Karşılıklı üçlükler ile geçen ikinci periyotta Anadolu Efes soyunma odasına 48 – 46 ile önde giren taraf oldular.

Üçüncü periyodun başında Anadolu Efes farkı yine 8 sayıya kadar çıkarsa da son çeyreğe Anadolu Efes dördüncü periyoda da 64 – 63 ile 1 sayı farkla girdiler.

Son çeyrekte Pınar Karşıyaka da ki yorgunluk gözle görünürken sadece 11 sayı ürete bildiler. Anadolu Efes ise 19 sayı ürettiği son çeyrekte rakibini 83 – 74 ile mağlup ederek kupanın sahibi oldular.

Karşılaşmada Anadolu Efes ‘ te Vasilije Micić 29 sayı ile karşılaşmayı tamamlarken takımının en çok skor üreten ismi oldu. Pınar Karşıyaka da ise Vittorio Joseph Brow 21 sayı kaydetti.

ERGİN ATAMAN VEDA ETTİ

Anadolu Efes’te Başantrenörü Ergin Ataman, Pınar Karşıyaka’yı mağlup ederek şampiyonluğa ulaştıkları maçın ardından lacivert beyazlı takıma veda etti.

Gelecek sezon Yunanistan ‘ da Panathinailkos ile anlaşan tecrübeli isim kariyerine Yunanistan da devam edecek.