Abdullah Avcı’nın Trabzonsporla Başarı Peşinde Koşuyor

Abdullah Avcı, Başakşehir takımıyla geçirdiği uzun soluklu macerada iki taraflı yenilenme ihtiyacı doğrultusunda takımdan ayrılmış sonrasında Şenol Güneş’in boşalan koltuğunu doldurarak Beşiktaş’ın teknik direktörü olmuştu. Ancak, buradaki taraftar baskısı ve tabiri caizse yaşanan kan uyuşmazlığı nedeniyle Abdullah Avcı ile yollar ayrılmıştı. Yaklaşık 10 aylık bir boşluktan sonra Trabzonspor’un başına geçen Abdullah Avcı için işler artık daha iyi.

Doğru Yönetimin Kazançları

Her ne kadar bazı kritik anlarda hatalı karar verse de –örneğin Abdülkadir Ömür transferi gibi- Ahmet Ağaoğlu Trabzonspor’un başında iyi bir yöneticilik sergiliyor. Abdullah Avcı gibi önemli ve planlı bir teknik adamla anlaşan Karadeniz ekibi, hem Abdullah Avcı’nın iyi performansı hem de pandemi nedeniyle daha da azalan taraftar baskısı altında geçiş sürecini oldukça olumlu tamamladı.

2021/2022 sezonunda da transferlerini en kısa sürede takım olan Trabzonspor, bu sayede takım uyumunu daha da arttırmış, Konferans Liginde oynadığı Roma maçında da kaybetse de harika bir performans sergileyerek taraftarını mutlu etmişti.

Takımın başına geldiği tarihten bu yana lig maçlarında deplasmanda tek bir maç dahi kaybetmeden devam eden Abdullah Avcı’nın bu performansı Trabzon için özellikle 2021/2022 sezonunda önemli rol oynayacak. Rakip taraftarlar için korkutucu bir iç sahası olan Trabzonspor’un geçmiş senelere nazaran dış sahada mağlubiyet yaşamayan performansı onları uzun bir zamandır hasret oldukları şampiyonluğa ulaştırmada önemli bir etken olabilir.

Daha da önemlisi Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor’un deplasmanda Beşiktaş başta olmak üzere Hatayspor, Karagümrük gibi takımları da yenebilmiş olması. Bu gelenek takımın uyumu ve kendine olan güvenini arttırmak için önemli bir motivasyon olabilir.

Şampiyonluğa Giden Yol

Trabzonspor, Başakşehir’in şampiyon olduğu 2019/2020 sezonun son virajında beklenmedik mağlubiyetler alarak şampiyonluğu kaybettikten sonra oldukça zor zamanlar geçirmişti. Ancak bahsedildiği üzere doğru bir yönetim sergileyerek iyi bir tercih yapan Trabzonspor için 2021/2022 sezonu da şampiyonluğa yakın olacakları bir sezon olabilir.

Özellikle hücum ayakları oldukça yetenekli olan ve Marek Hamsik, Gervinho gibi hem başarıları hem de tecrübeleri ile öne çıkan oyuncuları kadrosuna katan Trabzonspor, özellikle defans yerleşimi konusundaki problemleri çözebildiği takdirde Avrupa macerası da olmadığı için rakiplerine göre avantajlı bir duruma gelebilir.