Abdullah Avcı Yönetiminde Trabzonspor’un 2. Sezonu

Geçen sezon Eddie Newtondan devir aldığı teknik direktörlük koltuğuna oturan tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı geçen sezon oldukça başarılı performans göstermiş ve düşme hattının hemen üzerinde aldığı Karadeniz temsilcisini Avrupa kupalarına katılma potasına sokmayı başardı.

Tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı yönetiminde Karadeniz temsilcisi 32 maçta 65 puan toplamayı başarmış ve sezonu 4. Sırada 71 puan ile tamamlamayı başarmıştı. Bu sezon başında ise camia içinde şampiyonluk mesajları verilmiş ve sezona şampiyonluk parolası ile başlanmıştı.

Transfer sezonunda en hızlı ve transferlerinin önemli bir çoğunluğunu erken dönemde yerine getirmiş olan Trabzonspor’da yönetim sezon başında hocanın isteği doğrultusunda önemli transferleri bitirmiş dahası oyuncuları kampa da yetiştirmeyi başarmıştı. Türkiye’de genelde takımların pek yapmadığı yada yapamadığı transferlerin erkenden yapılıp kampa dahil edilme başarısını gösterdi. Trabzonspor’un geçen sezon başlayan yenilmezlik serisi 26 maça ulaştı ve kulüp tarihindeki en uzun yenilmezlik serisi tekrarlanmış oldu.

Bu sezon tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı yönetimindeki 14 maçta 11 galibiyet elde eden Trabzonspor 3 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve bu sezon topladığı 36 puan ile şu an liderlik koltuğunda oturuyor. Trabzonspor geride kalan 14 haftada 2,57 puan ortalaması yakaladı ve daha önceki sezonlarda şampiyon olmuş takımlara baktığımızda Trabzonspor şampiyonluk yolunda emin adımlar ile yürüyor demek hiç yanlış olmaz.

Spor Toto Süper Lig‘de Liderlik koltuğunun sahibi olan Karadeniz temsilcisi en yakın rakibi olan Konyaspor’a 10 puan fark atarken şampiyonluk yarışındaki en yakın rakibi olan Fenerbahçe’ye 12 puan fark attı ve şampiyonluk yolunda oldukça önemli bir adım atmayı başarırken de hem camiasına şampiyonluk yolunda önemli bir sinyal yakarken hem de taraftarının desteğini de arkasına almayı başardı ve taraftarlar içinde şampiyonluk meşalesi az da olsa yanmayı başladı.

Son zamanlarda Trabzonspor taraftarları ve camiası şampiyonluk hevesinden ve heyecanından uzak kalmış olsa da bu sezon tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı’nın önderliğinde tekrar bu duygulara sahip oldu.

Trabzonspor’da Abdullah Avcı’nın Artıları

Beşiktaş’ta oynadığı dönemde verim alınamayan hatta ısrarla sağ bek oynamak istemediğini ifade eden Dorukhan Toköz’den hem verim almayı başaran hem de onu sağ bek de oynamaya ikna eden Abdullah Avcı yabancı sınırından kaçış anlamında da önemli bir iş başardı.

Dönem dönem Dorukhan Toköz’ün yedeği olarak Serkan Asan’ı kullanan Abdullah Avcı’da genç oyuncunun performansını arttırdı ve tekrar takımın parçası haline getirdi.

Uzun süredir hem forma istikrar hem de oyun katkısı oldukça düşen Abdülkadir Ömür’e güvendi ve sakatlıklarla boğuşan oyuncudan da performans sergilemeye ve verim vermeye başladı.

Trabzonspor’da Avcı’nın Negatif Yönleri Neler

Fode Koita ve Yunus Mallı transfer edildikten sonra neredeyse hiç forma giymedi ve boşa harcanmış olan para olurken Stefano Denswil ve ilk dönemlerde forma giyen Bruno Peresten de yararlanmayı bıraktı.

Daha sezon başlayalı 14 hafta olmasına rağmen kadroya yeni katılan isimlerin hemen gözden çıkarılmış olması transfer planlamalarının doğru yapılmadığını gösterriyor.