1959 Öncesi Şampiyonluk Tartışmasına Trabzonspor da Katıldı

Süper Lig’de 2023 – 2024 sezonu kısa süre içerisinde başlayacak. Takımlar, yeni sezon öncesinde kadrolarını güçlendirmek adına transfer yapıyorlar. Fenerbahçe, şu ana kadar en çok transfer yapan takım oldu. Sarı lacivertli kulüp, bir yandan da 1959 öncesi döneme ait şampiyonluklar için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bordo Mavili Kulüp 20 Şampiyonluğunun Olduğunu İddia Ediyor

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Fenerbahçe, 1959 öncesine ait olan şampiyonluklarının sayılmasını istiyordu. Bu sayede, 28 şampiyonluğunun olacağını iddia ediyordu. Hatta, 28 şampiyonluğun beş yıldıza denk gelmesinden mütevellit Fenerbahçe’nin çok uzun süreden bu yana beş yıldızlı formalar tasarladığını da söyleyebiliriz.

1959 öncesine ait şampiyonluk konusu yalnızca Fenerbahçe’yi ilgilendirmiyor. Trabzonspor da geçmiş döneme ait 20 şampiyonluğunun olduğunu iddia ediyor. Bordo mavili kulüp, geçtiğimiz günlerde resmi sitesinden konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Başkan Ertuğrul Doğan, her şeyden önce, İdmanocağı ve İdmangücü’nün kurucu kulüpleri olduğuna değindi. Bir başka deyişle, 1967 yılında kurulan Trabzonspor’un kökleri İdmanocağı ve İdmangücü’ne dayanıyordu. Söz konusu dönemde İdmanocağı 12, İdmangücü ise 8 şampiyonluk elde etmişti. Buna ek olarak, Trabzonspor da 1967 yılında kurulmasından sonra yedi şampiyonluk kazanmıştı. Bu durum, Trabzonspor’un normalde 27 şampiyonluğunun olduğu anlamına geliyor.

Trabzonspor TFF’ye Başvuru Yapacağını Açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz hafta kulüpleri yakından ilgilendiren bir açıklama yapmıştı. 1959 öncesi döneme ait olan şampiyonlukların araştırılması adına bir komisyon kurulacağını dile getirmişti. Bu durum, en çok Fenerbahçe’nin işine yaradı. Galatasaray ise TFF’nin söz konusu kararın kabul edilemez olduğunu ifade etmişti. Beşiktaş ve Trabzonspor ilk etapta sessiz kalmışlardı.

Aradan günler geçti. Bitmeyecek gibi gözüken 1959 öncesi döneme ait şampiyonluklar tartışmasına Trabzonspor da katıldı. Bordo mavili takımın da haklı gerekçeleri var. TFF, Fenerbahçe’nin isteğini dikkate aldığı takdirde yalnızca üç takım arasında oynanan ve Türkiye’nin bütününü hiçbir şekilde temsil etmeyen mahalli ligleri esas almış olacak. Bu durum, İstanbul dışında mücadele veren bir kulüp olan Trabzonspor için de ciddi bir haksızlık! Bordo mavili kulüp, İdmanocağı ve İdmangücü’ne ait olan şampiyonlukların sayılmasını talep ediyor. Hatta, İdmanocağı’nın Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nda kazanmış olduğu üç kupanın varlığını da dile getiriyor.

Bordo mavili kulüp, konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde TFF’ye başvuru yapacağından bahsetti. Trabzonspor, TFF’den tarafsız olmasını istiyor. Konuyla ilgili nasıl bir nihai kararın çıkacağı merakla bekleniyor.

Fenerbahçe’nin İddiaları Mantıklı Değil!

Sarı lacivertli kulüp, Türkiye’de futbolun ulusal seviyede 1924 yılından bu yana oynandığını iddia ediyor. Fenerbahçe’nin de Türkiye Futbol Birinciliği’ni üç kez, Milli Küme’yi altı kez, Süper Lig’i ise 19 kez kazandığını söylüyor. Ancak, söz konusu turnuvalardan bazılarına sadece üç takımın katılması ve ülke genelini temsil etmeyen turnuvalar olmaları, Fenerbahçe’nin iddialarını boşa çıkarıyor.